Connect with us

Lokalt

Skogbrannene herjer i Sør-Europa – EU sender hjelp

Publisert

den

Så langt i år har Spania vært rammet av 22 store skogbranner, hvorav 13 personer døde i en nær byen Almería. Bildet viserredningsarbeider ved skogbrannen i Guadalajara. Foto: Manu Fernandez / AP / NTB

Fredag sendte EU hjelp til de to landene, henholdsvis fire brannfly til Spania og tre til Frankrike. Begge landene har bedt EU om hjelp til å få kontroll på de voldsomme flammene, som herjer i ulike deler av landene.

Skogbrannene: – Vi håper åpenbart at ikke helvete bryter løs, men vi er forberedt på en alvorlig situasjon, sier EU-talsperson Anna-Kaisa Itkonen fredag.

De totale områdene som er slukt av flammene, er de nest største noensinne registrert i EU-land, ifølge satellittbilder fra European Forest Fire Information System (EFFIS).

40.000 evakuert i Frankrike

Skogbrannene som herjer sørvest i Frankrike, har hittil ført til over 40.000 evakuerte, opplyste landets innenriksminister Laurent Nunez fredag. Brannene har hittil av over 100 kvadratkilometer, legger han til.

– 80 hjem har blitt tatt av flammene, hvorav 50 er helt ødelagte, sier Nunez, som sier brannen er den største hittil i år i landet.

Annonse

Frankrike har nå 32 pågående skogbranner med varierende omfang.

– Situasjonen er fortsatt svært spent i møte med brannene som herjer i landet vårt, særlig i Gironde, skrev president Emmanuel Macron på X tidlig fredag.

Ferieparadis evakuert

Hundrevis av personer er evakuert fra ferieparadiset Cap Ferret. Halvøya langs den franske atlanterhavskysten er et yndet feriemål og huser en rekke eksklusive villaer for rikfolk og kjendiser.

Fredag ga franske myndigheter ordre om å evakuere halvøya.

Skogbrannen i Bordeaux-området herjer nær en av Frankrikes mest prestisjefylte vinregioner. Flammene har hittil svidd av et område tilsvarende halvannen gang størrelsen av Manhattan.

Annonse

Denne brannen er bare én av flere i landet som har vært preget av høye temperaturer og tørr vegetasjon i ukevis. Fredag er det ventet temperaturer opp mot 39 grader i området.

To storbranner i Madrid-regionen

Også Spania preges av store skogbranner og høye temperaturer. Fredag erklærte landet unntakstilstand, og innenriksdepartementet har overtatt kontrollen og ansvaret for brannslokkingsarbeidet.

Det er i området rundt den sentrale Madrid-regionen at det står på som verst. To ulike skogbranner truer med å slå seg sammen, og brannmannskapene forsøker iherdig å forhindre en enda større brann.

Statsminister Pedro Sánchez har lovet at regjeringen gjør alt i sin makt for å bekjempe flammene.

– Vi står i en dramatisk situasjon, ikke bare i ulike spanske provinser, men også i regioner i våre naboland, sa Sanchez i en uttalelse.

Annonse

Tusner evakuert i Spania

I Madrid-regionen har 10.000 personer blitt evakuert fra en lang rekke landsbyer mens flammene herjer og hetebølgen står på.

Brannen har så langt ødelagt 32.000 hektar. Over hele det sentrale Spania er brannmannskaper, beredskapspersonell og militære enheter fortsatt utplassert samtidig som myndighetene overvåker flere aktive branner.

Over 430 eldre og personer med funksjonsnedsettelser ble fredag evakuert fra fem pleiehjem i Madrid-regionen som følge av skogbrannene i området.

Så langt i år har Spania vært rammet av 22 store skogbranner. En av dem krevde 13 menneskeliv i nærheten av byen Almería i Andalucia.

Store branner i Italia

Også i Italia er det flere store branner. I Calabria-regionen ble personer denne uka anklaget for å ha spredd skogbranner ved å knytte filler med brennbar væske til halen på flere katter.

Annonse

– Disse dyrene har blitt sluppet løs i markene, de springer rundt og sprer flammer, sa Domenico Costarella, leder for sivilforsvaret i Calabria-regionen, ifølge CNN.

Kattene ble funnet mens myndighetene gransker skogbrannene sør i Italia. Costarella kaller personene som står bak, ondskapsfulle. De har også funnet stearinlys blant filler med brennbar væske, samt innretninger for forsinket antenning.

Mer enn 160 branner har blitt registrert i Calabria.

På Sicilia, der temperaturen var oppe i over 47 grader tidligere denne uken, har 6000 personer kjempet mot flammene i dagevis. En brannmann er død.

(©NTB)

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige