Connect with us

Lokalt

Equinor sender Wisting-feltet ut på høring – velger bort kraft fra land

Equinor sender konsekvensutredning for mulig feltutbygging av Wisting-feltet ut på høring. I forslaget er kraft fra land valgt bort. Equinor sender konsekvensutredning for mulig feltutbygging av Wisting-feltet ut på høring. I forslaget er kraft fra land valgt bort.

Publisert

den

Konsernsjef i Equinor Anders Opedal. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Equinor sender konsekvensutredning for mulig feltutbygging av Wisting-feltet ut på høring. I forslaget er kraft fra land valgt bort.

Bokn: – Wisting er det største funnet på norsk sokkel som ikke er utviklet. Det er også det nordligste funnet som skal utvikles på norsk sokkel. Det er stor interesse rundt Wisting, sier direktør Trond Bokn for prosjektutvikling i Equinor til NTB.

Oljefeltet ble ligger i Barentshavet, 300 kilometer nord for finnmarkskysten og bare 50 kilometer fra iskantsonen. Det ble påvist i 2013.

De utvinnbare volumene i feltet er anslått til i underkant av 500 millioner fat oljeekvivalenter. Feltet er ventet å produsere i 30 år.

– Det betyr en verdiskaping, eller driftskostnader, på mellom halvannen og to milliarder kroner i året. Erfaringsmessig vil rundt 40 prosent av dette tilfalle regionen, altså Nord-Norge, mens resten vil være norsk innhold. Det gir store ringvirkninger over lang tid.

Annonse

Ble utsatt i 2022

I 2022 ble Wisting-prosjektet satt på pause med henvisning til økte kostnader, og prosjektet havnet tilbake i utviklingsfasen. Siden den gang er det gjort betydelige forbedringer, sier Bokn.

– Det omfattes ikke lenger av aktivitetspakken som ble besluttet av myndighetene i 2020, og det betyr at prosjektet må bli vesentlig bedre for å være attraktivt.

Han sier det er et stort og komplisert prosjekt, og at prosessene derfor tar tid.

– Dette er et stort og komplisert prosjekt. Vi ønsker at det skal være robust økonomi og gode tekniske løsninger. Vi ønsker god modenhet før vi går til investeringsbeslutning, sier han.

Prosjektet innebærer en endelig investeringsbeslutning mot slutten av 2027 for Stortinget våren 2028 skal behandle PUD – Plan for utbygging og drift.

Annonse

Velger bort kraft fra land

Kraft fra land har vært grundig vurdert i prosessen, forteller Bokn. Men på grunn av teknisk kompleksitet og høye kostnader har det blitt vurdert bort.

– I stedet velger vi en egen kraftløsning, altså en lokal gassturbin. Samtidig utreder vi en CCS-løsning for karbonfangst og -lagring, med intensjon om å installere dette. Det er noen forbehold knyttet til teknologikvalifisering og at løsningen ikke må påvirke prosjektet negativt når det gjelder gjennomførbarhet og plan.

– Men det er vår ambisjon å få dette til. Dersom vi lykkes, vil det være første gang karbonfangst installeres på eksoskanalen til en gassturbin offshore. Det vil være en nyskapende løsning.

16 ukers høringsfrist

Forslaget til program for konsekvensutredning sendes nå på høring i 16 uker med frist til 15. oktober.

– Det gir en anledning til å involvere omgivelsene og interessentene våre. De får en reell mulighet til å være med og påvirke analysene av hva vi mener er den riktige miljø- og beredskapsløsningen for området videre, sier Bokn.

Annonse

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige