NTB
En måned siden jordskjelvene i Venezuela: – Fortsatt stort behov for nødhjelp
Denne uka er det en måned siden jordskjelvene i Venezuela, naturkatastrofen som tok livet av mer enn 5100 personer. Behovet for nødhjelp er fremdeles stort, opplyser NRC Flyktninghjelpen. Denne uka er det en måned siden jordskjelvene i Venezuela, naturkatastrofen som tok livet av mer enn 5100 personer. Behovet for nødhjelp er fremdeles stort, opplyser NRC Flyktninghjelpen.

Denne uka er det en måned siden jordskjelvene i Venezuela, naturkatastrofen som tok livet av mer enn 5100 personer. Behovet for nødhjelp er fremdeles stort, opplyser NRC Flyktninghjelpen.
Utenriks: – Den første måneden etter en katastrofe fører ofte til global solidaritet og oppmerksomhet. Den virkelige prøven nå er om denne støtten fortsetter etter at Venezuela forsvinner fra overskriftene, sier Elena Vicario, Flyktninghjelpens landdirektør i Venezuela, i en pressemelding.
Opptil 1,3 millioner mennesker har behov for nødhjelp i de jordskjelvrammede områdene, over 700.000 flere enn før jordskjelvene.
Kun 39 prosent finansiert
I løpet av det neste halvåret er det planlagt hjelp til 6,2 millioner mennesker, men foreløpig er kun 39 prosent av dette finansiert.
– Vi er glade for den raske mobiliseringen av ressurser etter jordskjelvene, som ikke må gå på bekostning av eksisterende nødhjelpsprosjekter. Givere bør sikre at finansieringen er vedvarende, når ut til alle sektorer og styrker den kapasiteten som allerede finnes i Venezuela. Lokalsamfunn, organisasjoner og etablerte humanitære aktører har den kunnskapen og tilgangen som trengs for å nå den berørte befolkningen, og ny støtte bør styrke arbeidet deres, sier Vicario.
Mange fremdeles ennå savnet
To jordskjelv rystet Venezuelas nordlige kyst med få minutters mellomrom 24. juni. La Guaira, like nord for hovedstaden Caracas, ble hardest rammet. Der fortsetter lete- og redningsmannskaper med å hente ut omkomne fra ruinene av de mange sammenraste bygningene.
Tusenvis av mennesker er blitt hjemløse.
Myndighetene i Venezuela har ikke oppgitt noe anslag over hvor mange som fortsatt er savnet etter katastrofen.
(©NTB)