Connect with us

NTB

Rekordmange har fått studieplass

117.099 søkere har nå fått tilbud om studieplass til høsten, flere enn noen gang før. Men antallet sykepleierstudenter har gått litt ned. 117.099 søkere har nå fått tilbud om studieplass til høsten, flere enn noen gang før. Men antallet sykepleierstudenter har gått litt ned.

Publisert

den

Universitetsbiblioteket på Blindern i Oslo. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

117.099 søkere har nå fått tilbud om studieplass til høsten, flere enn noen gang før. Men antallet sykepleierstudenter har gått litt ned.

Innenriks: Antallet som har fått plass på et studium, har økt med 4 prosent fra i fjor, viser tall fra Samordna opptak.

Over 60 prosent av søkerne kom inn på førstevalget sitt.

– Til våre nye studenter: Gratulerer med studieplass, vi trenger hver og en av dere, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland (Ap).

Færre sykepleierstudenter

Regjeringen har jobbet iherdig for å styrke rekrutteringen på lærerutdanningen og på sykepleierutdanningen.

Annonse

I år er antallet som får plass på disse studiene, omtrent på samme nivå som i fjor, men med en liten nedgang.

9421 fått plass på sykepleie i høst, mer enn 200 færre enn i fjor.

Aasland mener at tallet nå har stabilisert seg på et høyt nivå.

– Vi trenger mange sykepleiere framover, sier hun.

Antallet som har fått plass på grunnskolelærerutdanningene, har gått svakt ned siden i fjor, fra 3982 til 3936 i år.

Annonse

Flere på barnehage- og lektorutdanning

2301 har fått tilbud om studieplass på en barnehagelærerutdanning, opplyser regjeringen.

Det er en økning på 11 prosent fra i fjor, etter flere år med nedgang.

– Det viktigste vi kan gjøre for å øke rekrutteringen videre, er å gjøre det bedre for dem som jobber i yrket. Folk søker seg primært til et yrke, ikke en utdanning, sier kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap).

1641 søkere fått tilbud om lektorutdanning. Det er også en økning på 11 prosent fra i fjor.

Økning på medisin

1474 studenter har fått plass på medisinstudiet, 104 flere enn i fjor. Siden 2023 har antallet som får plass på studiet, økt med 48 prosent.

Annonse

– Vi har opprettet 255 flere studieplasser i medisin siden vi tiltrådte i 2021. Det er viktig for fremtidens helsetjenester i hele Norge, sier Aasland.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige