Direktoratet for e-helse legges ned – slås sammen med Helsedirektoratet
1. januar legges Direktoratet for e-helse ned og slås sammen med Helsedirektoratet når regjeringen neste år endrer organiseringen i helseforvaltningen i Norge.
Politikk: Direktoratet for e-helse ble opprettet i 2016 og har hatt et helhetlig ansvar for digitaliseringen av norsk helsevesen. Nå legges direktoratet ned – og slås sammen med Helsedirektoratet, skriver Aftenposten.
Helseregisterområdet inkludert Helsedataservice i Direktoratet for e-helse flyttes til Folkehelseinstituttet og samles med instituttets egne registre. Torsdag ble det kjent at Helse- og omsorgsdepartementet foreslår å endre organiseringen i den sentrale helseforvaltningen i Norge.
Mariann Hornnes, direktør i Direktoratet for e-helse, sier i en pressemelding at resultatet ikke ble som de ønsket
– Vårt innspill til prosjektet som kartla roller og ansvar, var at det fortsatt er behov for et direktorat som har sin hele og fulle oppmerksomhet rettet mot digitalisering, for å oppnå helhetlige og sammenhengende helse- og omsorgstjenester, sier Hornnes.
– I direktoratet har vi dyktige ansatte med fagkompetanse som er svært viktig for digitaliseringen av Helse-Norge. Denne verdifulle kompetansen skal vi fortsette å bruke for å skape et enklere Helse-Norge, sier Hornnes.
Helse- og omsorgsdepartementet forslår endringer i organiseringen av Helsedirektoratet, Folkehelseinstituttet, Statens legemiddelverk, Direktoratet for e-helse og Direktoratet for strålevern og atomsikkerhet. Det tas sikte på at endringene settes i verk 1. januar 2024.
– Det vil styrke sektoren i møte med dagens utfordringer, sier helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol i en pressemelding.
Nå vil direktoratet bruke litt tid på å sette seg inn i hva regjeringsbeslutningen innebærer på kort og lang sikt.
(©NTB)