Connect with us

Lokalt

Dagens viktigste nyheter så langt

Dette er de viktigste nyhetene fra lørdag 25. april så langt. Dette er de viktigste nyhetene fra lørdag 25. april så langt.

Published

on

Dette er de viktigste nyhetene fra lørdag 25. april så langt.

Sveio:

Kampen-drapet: Wilms varetektsfengslet i fire nye uker

Oslo tingrett har forlenget varetektsfengslingen av Djordje Wilms med fire uker. Retten mener det fortsatt er fare for at han vil begå nye lovbrudd.

Wilms erkjente straffskyld for drapet under fengslingsmøtet fredag. Han er tiltalt for å ha drept Tamima Nibras Juhar på Kampen i Oslo i fjor.

Fire drept og over 30 såret i russiske angrep mot Ukraina

Kraftige russiske angrep gjennom nesten hele natten har drept fire og såret minst 30 personer i Ukraina, sier president Volodymyr Zelenskyj.

Annonse

Elleve personer er på sykehus i Dnipro etter angrep mot byen. Russland angrep med 619 droner og 47 raketter i løpet av natten, ifølge det ukrainske luftforsvaret.

Heimevernet anholdt og stripset journalist under øvelse

En journalist fra lokalavisen Vestavind ble anholdt og stripset av Heimevernet under en militærøvelse i Sveio fredag. Stripsen ble fjernet etter ti til tolv minutter, da identiteten hans var bekreftet.

– Dette er ikke greit i det hele tatt. Å gå til det steg å pågripe og stripse en sivil person på denne måten er ikke lovlig, sier områdeleder Ståle Roness i Heimevernet Haugalandet til Vestavind. Han beklager hendelsen og antyder at troppen trodde journalisten var en del av øvelsen.

Tidligere spesialsoldat dømt for mordbrann i Oslo

En mann i 60-årene med bakgrunn som spesialsoldat er dømt til fengsel i tre år og elleve måneder for mordbrann i Oslo i 2024, skriver Nettavisen.

Mannen dynket leiligheten han nettopp hadde kjøpt i over 15 liter bensin og tente på. Fem personer var i livsfare, og brannen medførte skader for over sju millioner kroner. Årsaken skal være økonomiske problemer.

Annonse

Oscar-vinner Trier advarer Støre om krise i norsk film

Joachim Trier og «Affeksjonsverdi»-gjengen var fredag invitert til lunsj hos statsminister Jonas Gahr Støre, der de diskuterte bekymringene for norsk filmbransje.

– Vi har nå forventninger om at det vil bli en satsing på film fremover, sier Trier til NTB. Støre sier innspillene var viktige, men påpeker at de står i krevende budsjettsituasjoner og må prioritere.

Militæret i Mali sier situasjonen er under kontroll etter angrep

Etter skudd og eksplosjoner flere steder i Mali, blant annet nær Bamakos internasjonale flyplass, sier militæret at situasjonen er under kontroll.

Malis militære opplyste ifølge AFP at de kjemper mot «terrorgrupper» flere steder i landet. Så langt har ingen tatt på seg ansvaret for angrepene.

Flåklypa-manusforfatter Kjell Per Syversen er død

Kjell Per Syversen døde 22. april, 99 år gammel. Han er mest kjent som en av manusforfatterne til filmen Flåklypa Grand Prix, ifølge dødsannonsen i Aftenposten lørdag.

Annonse

Syversen startet karrieren i Mannskapsavisa, hvor han møtte tegneren Kjell Aukrust. Han jobbet senere i Aktuell, Dagbladet og var redaksjonssekretær i VG fra 1977 til 1993.

Live
Neste
Spilles
Forrige