Lokalt
Bøndene i Rogaland økte inntektene med 85.000 kroner
Gjennomsnittlig næringsinntekt for gårdene i en undersøkelse fra Rogaland økte med 85.000 kroner i fjor. Melkeprodusenter og slaktegrisbønder hadde særlig stor inntektsvekst.
Bønder: Det viser tall fra Ecit Forretningspartner, som har undersøkt økonomien i 200 landbruksforetak i fylket, melder NRK Rogaland.
Gjennomsnittlig næringsinntekt etter avskrivninger var 697.000 kroner. Beløpet gjelder hele gården og kan omfatte arbeid tilsvarende mer enn ett årsverk. Det er dermed ikke direkte sammenlignbart med en vanlig årslønn.
Store forskjeller mellom produksjonene
Inntektsutviklingen varierer mye etter hva bøndene produserer. Økningen var særlig stor innen melkeproduksjon og slaktegris, men også gårder med ammekyr og sau hadde høyere inntekter.
Ifølge NRK har inntektsgapet mellom bønder og lønnsmottakere blitt mindre de siste årene. Likevel er det fortsatt et stykke igjen før bøndene er på samme inntektsnivå.
