Lokalt
Bømlo får 1,83 millioner etter økonomisk nedtur
Bømlo kommune får 1,83 millioner kroner i ekstra skjønnsmidler. Statsforvalteren beskriver kommunens økonomiske situasjon som svært vanskelig.
Kommuneøkonomi: Kommunen er én av ni i Vestland som får ekstra midler på grunn av særlig svak økonomi. Til sammen fordeles 12,13 millioner kroner mellom disse kommunene.
I et brev til Kommunal- og distriktsdepartementet, datert 21. oktober, viser Statsforvalteren til at Bømlo har hatt store driftsunderskudd over flere år, melder Bømlo Nytt.
Den økonomiske reserven er brukt opp
Ved utgangen av 2025 hadde Bømlo et udekket merforbruk på 48,2 millioner kroner. Det tilsvarer 3,5 prosent av kommunens samlede driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er brukt opp, og kommunen står dermed uten denne økonomiske reserven. Bømlo ble registrert i ROBEK tidligere i år.
Økte utgifter på flere områder
Statsforvalteren peker på sterk kostnadsvekst innen ressurskrevende tjenester, legetjenester, barnevern og sosialstønad. Høyere renteutgifter og innleie av vikarleger har også svekket økonomien.
Arbeidet med kommuneplanen har dessuten gitt ekstraordinære utgifter, særlig knyttet til å fastsette byggegrensen mot sjøen. I begrunnelsen nevnes også kommunens særskilte tiltak for barn og unge med høy risiko for varig utenforskap.
Støtte også til Stord og Fitjar
Stord får 1,75 millioner kroner på grunn av en svært krevende økonomisk situasjon. Fitjar får 850.000 kroner etter utmarksbrannen i april.
Statsforvalteren understreker at de ni kommunene som får støtte på grunn av svak økonomi, arbeider med omstilling for å få kostnadene ned på et bærekraftig nivå.
