LIVESENTER
Menu
Foto: Jeff Chiu / AP / NTB

Google søker strøm i Rogaland – kan presse opp strømprisene

Google bekrefter at de har søkt om tilknytning til transmisjonsnettet ved Bjerkreim transformatorstasjon, men sier de ennå ikke har besluttet å bygge datasenter i området.

Av Egil M Solberg | 12.05.2025 05:56:40

Strømkrise: Søknaden gjelder et prosjekt kalt Girona NSEP, lokalisert i Hetlandskogen – et område regulert for kraftkrevende industri under navnet North Sea Energy Park.

Det amerikanske teknologiselskapet søker om en kapasitet på hele 360 MW, noe som tilsvarer et strømforbruk på 3,15 TWh i året – nok til rundt 200.000 husholdninger.

Dersom prosjektet blir realisert, vil det legge betydelig press på strømnettet i område NO2 på Sørvestlandet. Dette kan føre til høyere strømpriser for husholdninger og næringsliv i regionen, ettersom etterspørselen etter elektrisk kraft vil øke kraftig.

Google opplyser at søknaden er en forberedelse til en mulig framtidig utbygging, og understreker at ingen beslutning er tatt.

Flere nyheter: