Connect with us

Lokalt

Vegvesenet setter inn tiltak mot sommerkø ved Hardangerbrua

Publisert

den

Rv. 13 Hardangerbrua. Foto: Kjell Wold, Statens vegvesen

Riksvei 13 mellom Bu og Kyrkjenes er en kjent flaskehals om sommeren. Nå har Statens vegvesen gjort klar følgebil, trafikkdirigenter og digitale skilt for å hindre lange køer ved Hardangerbrua

Hardangerbrua: Statens vegvesen varsler tiltak for å bedre framkommeligheten og trafikksikkerheten på riksvei 13 Bu–Kyrkjenes i Hardanger.

Strekningen går fra Hardangerbrua og sørvestover, og er særlig utsatt for kø i sommertrafikken.

Har trafikkdirigenter klare

Vegvesenet har allerede følgebil og trafikkdirigenter klare dersom lysreguleringen ikke klarer å avvikle trafikken.

Tiltaket skal videreføres gjennom fellesferien.

Annonse

Anbefaler ferje som alternativ

Som alternativ omkjøringsrute oppfordrer Statens vegvesen bilister til å bruke ferjesambandet Tørvikbygd–Jondal.

Dette kan bli aktuelt dersom trafikken hoper seg opp ved Hardangerbrua eller på tilførselsveiene.

Skilt skal varsle kø

Digitale informasjonsskilt skal plasseres i god avstand før brua og ferjekaiene.

Vegvesenet vil bruke skiltene til å varsle trafikanter dersom det oppstår kø, slik at de kan velge alternative ruter i tide.

Ber folk sjekke trafikken

Statens vegvesen anbefaler alle som skal kjøre i området å sjekke trafikkmeldinger før og underveis på reisen.

Annonse

Oppdatert informasjon finnes på 175.no, i appen Vegvesen trafikk, via SMS-varsel og på digitale informasjonsskilt.

Beregn ekstra tid

Sommertrafikken gjør at det kan bli mer kø enn normalt på strekningen.

Vegvesenet ber derfor bilister beregne ekstra tid, særlig i perioder med stor utfart og mange turister på veiene i Hardanger.

Les mer
Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige