Connect with us

NTB

Trump: Den pågrepne er fra California og handlet trolig alene

Mannen som skjøt i sikkerhetskontrollen utenfor korrespondentmiddagen, hadde flere våpen og var iført skuddsikker vest da han ble pågrepet, sier Donald Trump. Mannen som skjøt i sikkerhetskontrollen utenfor korrespondentmiddagen, hadde flere våpen og var iført skuddsikker vest da han ble pågrepet, sier Donald Trump.

Published

on

President Donald Trump holdt pressekonferanse etter skyteepisoden. Ved siden av ham står FBI-sjef Kash Patel. Foto: Alex Brandon / AP / NTB

Mannen som skjøt i sikkerhetskontrollen utenfor korrespondentmiddagen, hadde flere våpen og var iført skuddsikker vest da han ble pågrepet, sier Donald Trump.

Trump: – Mannen handlet trolig alene, men det vil etterforskningen vise, fortalte Trump på en pressekonferanse i Det hvite hus.

En betjent ble skutt av gjerningsmannen, men er i god form, ifølge presidenten, som sa at den mistenkte er fra California.

På spørsmål om Trump selv var gjerningsmannens mål, svarte presidenten:

– Det vil jeg anta.

Annonse

Trump fikk også spørsmål om skytingen kan ha koblinger til Iran.

– Det tror jeg ikke, svarte presidenten, som også sa at hendelsen ikke skal hindre ham «fra å vinne Iran-krigen».

Innrømmelse

Den mistenkte er identifisert som en 31 år gammel mann.

Kilder opplyser til CBS News at han har innrømmet at målet var å skyte tjenestepersoner i Trump-administrasjonen.

Han skal ha innrømmet dette like etter at han ble pågrepet, ifølge de to kildene til CBS.

Annonse

Politiet har ikke foreløpig sagt noe om mannens motiv. Han skal ikke ha vært kjent for politiet fra før.

Kaller bygningen uegnet

Trump beskrev hotellet der Det hvite hus’ presselosjes årlige gallamiddag ble holdt, som et eksempel på hvorfor Det hvite hus trenger en egen ballsal.

– Vi har alle sett omstendighetene som fant sted i kveld, og jeg vil si at det ikke er noen spesielt sikker bygning, sa Trump om hotellet Washington Hilton, som har blitt benyttet til store politiske arrangementer siden åpningen i 1965.

Han beskrev imidlertid selve rommet der han og gjestene var, som meget sikkert.

Det var utenfor det samme hotellet som daværende president Ronald Reagan ble skutt og såret i 1981.

Annonse

Trump har publisert foto av den pågrepne, liggende med ansiktet mot gulvet og med påført håndjern, omringet av politibetjenter.

Trolig hotellgjest

Skytingen skjedde i et rom utenfor ballsalen der det var etablert sikkerhetssperringer. Inne i salen satt rundt 2600 personer. Trump og hans kone Melania ble raskt evakuert og fraktet i sikkerhet, forteller han.

Fungerende justisminister Todd Blanche sier at det er åpnet etterforskning. FBIs antiterrorenhet skal lede etterforskningen. Så langt er det utarbeidet to siktelser mot den pågrepne mannen.

Foreløpige opplysninger tyder på at den mistenkte trolig var gjest på hotellet, opplyser Washington-politiets sjef.

Fengslingsmøte mandag

En tjenesteperson sier at den pågrepne er fraktet til sykehus for evaluering. Samme person sier også at den mistenkte var utstyrt med en hagle, et håndvåpen og mange kniver.

Annonse

Politiet kan så langt ikke si hva motivet for handlingen kan ha vært, opplyser Washington-politiets fungerende sjef Jeffery Carroll, som sier at hendelsen fremstår som isolert.

District of Columbias statsadvokat Jeanine Pirro sier at den mistenkte blir fremstilt for varetektsfengsling mandag.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige