NTB
Tingretten vil løslate Bergen-skytter – påtalemyndigheten anker
Mannen som forskanset seg og skjøt mot politiet i Bergen i februar, bør løslates, mener tingretten. Avgjørelsen er anket av påtalemyndigheten. Mannen som forskanset seg og skjøt mot politiet i Bergen i februar, bør løslates, mener tingretten. Avgjørelsen er anket av påtalemyndigheten.

Mannen som forskanset seg og skjøt mot politiet i Bergen i februar, bør løslates, mener tingretten. Avgjørelsen er anket av påtalemyndigheten.
Innenriks: Politiadvokat Katrine Engelsgjerd Eikestad opplyser til Bergens Tidende at tingretten landet på å løslate den siktede mannen.
Påtalemyndigheten anker og har fått medhold i oppsettende virkning. Oppsettende virkning betyr at siktede blir sittende i fengsel inntil lagmannsretten har avgjort anken.
Det var onsdag 18. februar at mannen i 40-årene forskanset seg i et hus i Åsane i Bergen. Han avfyrte en rekke skudd mot politiet. Aksjonen varte i rundt tolv timer, og mange politistyrker var på stedet.
Det hele endte med at politiet brukte tåregass og sprengvåpen for å tvinge mannen ut. Han kom først ut og ble pågrepet da huset var overtent. Ingen ble fysisk skadet i hendelsen.
Mannen var ikke kjent for politiet fra tidligere. Han var registrert med flere kraftige våpen.
Sakkyndige har konkludert med at mannen var psykotisk da dette skjedde.
(©NTB)
