Connect with us

Lokalt

Strømsjokk mandag – høyeste pris i landet på Haugalandet

Publisert

den

Strømprisen blir skyhøye mandag. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Strømprisen skyter i været i Sørvest-Norge mandag. Forbrukere på Haugalandet og i Sunnhordland må belage seg på den høyeste strømprisen i landet, med en pristopp på hele 2,70 kroner per kilowattime.

Strøm: Gjennomsnittsprisen mandag blir 1,28 kroner per kilowattime. Det er 43 øre høyere enn søndag og hele 77 øre høyere enn samme dag i fjor.

Kraftig pristopp på kvelden

Den høyeste strømprisen kommer mellom klokken 20 og 21 mandag kveld.

Da vil spotprisen nå 2,70 kroner per kilowattime, som er den høyeste prisen i Norge denne dagen.

Over 3,50 kroner uten strømstøtte

Dersom man inkluderer merverdiavgift, forbruksavgift og Enova-avgift, ville strømprisen i den dyreste timen vært på 3,59 kroner per kilowattime uten strømstøtte.

Annonse

Strømstøtten dekker 90 prosent av prisen over 75 øre per kilowattime. I den dyreste timen vil støtten utgjøre rundt 1,75 kroner per kilowattime.

Norgespris lønner seg

Med en laveste pris på 46,2 øre per kilowattime mandag ligger hele døgnet over nivået for Norgespris på 40 øre per kilowattime før avgifter.

For husholdninger som har valgt Norgespris, vil ordningen derfor være gunstig gjennom hele mandagen.

Store forskjeller i landet

Mens Sørvest-Norge får landets høyeste strømpris, er situasjonen en helt annen lenger nord.

I Nord-Norge blir høyeste strømpris mandag bare 14 øre per kilowattime, mens Midt-Norge får en maksimalpris på 37 øre.

Annonse

Bruk strømmen smart

For dem som ønsker å redusere strømregningen, kan det være lurt å flytte strømkrevende aktiviteter til de billigste timene på dagen.

Mandagens laveste pris i Sørvest-Norge kommer mellom klokken 13 og 14, da strømmen koster 46,2 øre per kilowattime.

Live
Neste
Spilles
Forrige