Stor leteaksjon i uvær ved Trollstigen – utenlandsk mann gikk alene mot toppen
Store mannskaper leter etter en mann som ikke er kommet tilbake fra tur ved Trollstigen. Det er tett tåke og kraftig regn. Veien er stengt på grunn av et ras.
Arbeidsliv: Siden 19-tiden torsdag har nødetatene lett etter en utenlandsk mann i 60-åra på tur i nærheten av Trollstigen i Rauma. Turfølget hørte sist fra ham i 11.30-tiden torsdag.
Natt til fredag har det blitt uvær i området, med lyn, kraftige regnbyger og tett tåke. Sikten har vært ned mot 10–20 meter, opplyser politiet.
Litt over klokka sju fredag morgen oppdaterer politiet:
– Været er så dårlig at en får ikke gjort visuelt søk med helikopter og meteorologisk varsler ikke bedre vær enda, så vi fortsetter letingen med bakkemannskap, sier operasjonsleder Erik Steen Mikalsen i politiet ifølge Romsdals Budstikke.
Det var 31 personer med i leteaksjonen i natt.
Værforholdene gjør at de ikke kan bruke drone til å lete etter mannen, og at helikopter kun kan søke fra stor høyde. Et redningshelikopter forsøkte en periode å spore signaler fra mannens mobiltelefon.
Mannen er utenlandsk og del av et turfølge som var på vei til Stabbeskaret.
– Resten av følget snudde før toppen, men personen ønsket å fortsette til toppen, skriver operasjonsleder Tove Susann Brunvold Holst-Dyrnes i loggen.
Resten av turfølget ventet på ham en stund på stedet der de startet turen, skriver Romsdals Budstikke. Mannen er i 60-åra og ikke spesielt turvant, opplyser operasjonslederen. Etter fem timer ble han meldt savnet av familiemedlemmer.
Folk fra Røde Kors Hjelpekorps, Norsk Folkehjelp og Norske redningshunder bistår i søket. Letemannskapene må ta seg fram til området fra Valldal-siden, opplyser operasjonslederen til NRK.
– Det har også gått ett ras i området. Vi er usikker på hvor dette eksakt har gått. Det gjør at søksmannskapene må være ekstra forsiktige, skriver Mikalsen like før klokken 4 natt til fredag.
På grunn av raset er også fylkesvei 63 Trollstigen stengt.
(©NTB)