Connect with us

Lokalt

Stadig flere kvinnelige fiskere

Published

on

Det estimeres at det finnes mellom 600 og noen tusen millioner tonn dypvannsfisk, noe som er mye mer enn verdens årlige villfiskfangst. En utfordring blir hvordan man skal drive bærekraftig fangst på småfisken nede i havdypene. Foto: Paul Kleiven / NTB

Foreløpige tall fra fiskerregisteret viser en økende andel kvinner. I fjor var det registrert 501 kvinner med fiske som hovedyrke, som utgjør 5,3 prosent av totalt antall heltidsfiskere.

Økonomi og næringsliv: Andel kvinnelige fiskere har økt over mange år. I 2024 var det registrert 501 kvinner med fiske som hovedyrke, som utgjør 5,3 prosent av totalt antall heltidsfiskere.
Fordelt på alder var det flest kvinnelige heltidsfiskere i aldersgruppen 20–29 år i 2024 med 26 prosent, opplyser Fiskeridirektoratet.
Ved utgangen av 2024 var det totalt 9.456 personer som hadde fiske som hovedyrke, inkludert biyrke var det registrert 10.584. Dette er det laveste tallet som er registrert.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige