NTB
Smotrich i strid om ultraortodokses militærtjeneste
Israels høyrenasjonalistiske finansminister Bezalel Smotrich kjemper for sitt politiske liv etter å ha provosert mange av sine velgere ved å la ultraortodokse jøder gå fri fra militærtjeneste. Israels høyrenasjonalistiske finansminister Bezalel Smotrich kjemper for sitt politiske liv etter å ha provosert mange av sine velgere ved å la ultraortodokse jøder gå fri fra militærtjeneste.
Israels høyrenasjonalistiske finansminister Bezalel Smotrich kjemper for sitt politiske liv etter å ha provosert mange av sine velgere ved å la ultraortodokse jøder gå fri fra militærtjeneste.
Israel: Smotrichs problemer viser hvor vanskelig det kan bli for statsminister Benjamin Netanyahu å samle sine kjeklende allierte til en ny koalisjon ved valget i oktober.
Smotrich, som selv er bosetter, provoserte mange av sine velgere på den okkuperte Vestbredden da han stemte for ikke å pågripe ultraortodokse jøder som nekter å gjøre militærtjeneste.
Stadig større andel
Ultraortodokse ble fritatt for militærtjeneste da Israel ble opprettet og de var en liten minoritet. Men de er etter hvert blitt en mye større andel av Israels befolkning, og det er nå bestemt at også de må gjøre militærtjeneste. Det nekter imidlertid mange.
– Jeg har ikke et politisk hjem lenger. Hvis vi fortsetter å frita dem, har vi ikke lenger nok reservesoldater. Da har vi ikke lenger en hær, og vi kan ikke eksistere som land uten en hær, sier Sarel Halperin fra bosettingen Alon Shvut, som stemte på Smotrichs parti Religiøs sionisme ved forrige valg.
Selv om Smotrich er noe mindre stridbar enn den andre ytre høyrenasjonalisten i regjeringen, sikkerhetsminister Itamar Ben-Gvir, har han brukt sin tid i regjeringen til å trappe opp byggingen av bosettinger på Vestbredden.
Religiøse sionister som Smotrich og andre mener at jødedom og nasjonalisme henger nøye sammen. Men det strider mot oppfatningen til en del av de ultraortodokse jødene som prioriterer studier av bibelen framfor militærtjeneste.
Skjør regjeringskoalisjon
Partier som representerer begge synspunkter er med i Netanyahus regjering, som har stått i fare for å sprekke siden en høyesterettsdom i 2024 som bestemte at fritak for militærtjeneste for å drive bibelstudier er i strid med loven.
Loven som ble innført i forrige måned, ville hindre at ultraortodokse militærnektere blir arrestert, men er foreløpig blokkert av høyesterett.
Smotrich er enig i at ultraortodokse må gjøre militærtjeneste, men mener at pågripelser bare vil skape mer splittelse. Det synspunktet forsvarte han på et møte for bosettere i forrige måned, der han ble pepet ut av tilhørere som viste fram bilder av døde soldater.
– Pågripelser får ikke flere ultraortodokse inn i hæren. De gjør bare at jøder kommer i strid med jøder. Vi må rekruttere de ultraortodokse, men det må gjøres gjennom en prosess og enighet, svarte han.
Nye koalisjoner
Saken har ikke vært like viktig for Ben-Gvir ettersom hans velgere er mindre opptatt av de ultraortodokse.
Smotrichs parti har sju mandater blant de 120 i Israels nasjonalforsamling Knesset etter å ha stilt sammen med Ben-Gvirs parti, som har 14 seter.
Men de siste meningsmålingen tyder på at Smotrichs Religiøs sionisme kan slite med å komme over sperregrensa på 3,5 prosent i neste valg.
Det gjør at Netanyahu kan måtte søke andre koalisjonspartnere for Ben-Gvir for å berge regjeringen.
(©NTB)
