Connect with us

Lokalt

Skudeneshavn-selskap kjøper KI-bedrift – får over 4.000 skip på kundelisten

Publisert

den

FOTO: Google

UniSea i Skudeneshavn styrker sin internasjonale satsing gjennom oppkjøpet av det tyske teknologiselskapet Kaiko Systems. Sammen skal selskapene levere programvare til mer enn 4.000 skip verden over.

Næringsliv: Oppkjøpet ble signert 29. mai og innebærer at UniSea tar inn kunstig intelligens og avansert bildeanalyse i sin maritime programvareplattform.

Henter teknologi fra Berlin

Kaiko Systems holder til i Berlin og har utviklet løsninger som hjelper skipsmannskap med inspeksjoner, dokumentasjon og rapportering ved hjelp av kunstig intelligens.

Teknologien skal nå integreres i UniSeas plattform, samtidig som det tyske selskapet fortsetter som et eget team.

– Dette oppkjøpet styrker vår posisjon og utvider porteføljen vår, sier UniSea-grunnlegger og administrerende direktør Kurt Roar Vilhelmsen i en pressemelding.

Annonse

Skal redusere kostnader

Målet med sammenslåingen er å automatisere flere arbeidsoppgaver om bord på skipene og bidra til mer effektiv drift for rederiene.

Vilhelmsen peker på at Kaiko Systems tilfører viktige verktøy for inspeksjoner og operasjoner ute i felt.

Over 4.000 skip

Med oppkjøpet vil selskapene samlet levere løsninger til mer enn 4.000 fartøy internasjonalt.

Kaiko Systems har brukt de siste fem årene på å utvikle sin KI-baserte plattform, og daglig leder Fabian Fussek beskriver oppkjøpet som en anerkjennelse av arbeidet selskapet har lagt ned.

Finansiert av eierne

Oppkjøpet finansieres gjennom en kapitalinnsprøytning fra investeringsselskapet Adelis Equity, som har vært majoritetseier i UniSea siden 2022.

Annonse

Partene opplyser ikke hva kjøpesummen for transaksjonen er.

Live
Neste
Spilles
Forrige