Lokalt
Selvkjørende busser rulles ut i hele landet

For første gang åpnes det for busser uten sjåfør i ordinær trafikk i Norge.
Buss: Statens vegvesen åpner nå for testing av selvkjørende busser uten sikkerhetssjåfør. Etter flere år med utprøving tas teknologien et stort steg videre. Målet er tryggere og mer effektiv transport i fremtiden.
Tar et stort teknologisk steg
Etter åtte år med testing av selvkjørende kjøretøy, åpner Statens vegvesen nå for utprøving uten sikkerhetssjåfør i bilen.
Det betyr at selvkjørende busser nå kan testes i ordinær trafikk uten en person bak rattet, som en del av kontrollerte forsøk.
Fra pilot til virkelighet
Siden 2018 er det gitt over 120 tillatelser til rundt 20 prosjekter med selvkjørende teknologi i Norge. Testene har inkludert alt fra busser til varetransport og små leveringsroboter.
En pilot i Stavanger har nylig markert et gjennombrudd, der en buss kjører uten sjåfør i vanlig trafikk.
– Dette er et stort steg, sier vegdirektør Ingrid Dahl Hovland.
Kan komme over hele landet
Erfaringene fra prosjektene skal nå brukes til å legge til rette for videre utbygging av teknologien i flere byer og områder.
Målet er at selvkjørende transport gradvis skal bli en del av hverdagen i Norge.
Sikkerhet først
Statens vegvesen understreker at sikkerhet er det viktigste når teknologien tas i bruk.
– Spørsmålet er ikke om teknologien kommer, men hvordan den brukes, sier Hovland.
Hun peker på at selvkjørende kjøretøy må bidra til færre ulykker, bedre mobilitet og mer effektiv transport for å bli en del av fremtidens trafikk.