Connect with us

NTB

Polen åpner terroretterforskning etter masseskyting i Krakow

Polen etterforsker masseskytingen i Krakow som terror, opplyser påtalemyndigheten i landet. Polen etterforsker masseskytingen i Krakow som terror, opplyser påtalemyndigheten i landet.

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Polsk politi har åpnet terroretterforskning etter masseskytingen i Krakow lørdag. Den antatte gjerningspersonen skal ha hatt høyreekstreme holdninger. Foto: Beata Zawrzel / AP / NTB

Polen etterforsker masseskytingen i Krakow som terror, opplyser påtalemyndigheten i landet.

Utenriks: Seks personer ble drept og 15 såret i en skyteepisode på torget Rynek Główny i Krakow i Polen. I tillegg ble tre familiemedlemmer av den 24 år gamle antatte gjerningspersonen funnet drept i hans bolig.

Innenriksminister Marcin Kierwiński opplyste lørdag at alt tyder på et høyreekstremt motiv.

En rekke europeiske ledere, deriblant statsminister Jonas Gahr Støre (Ap), har uttrykt medfølelse og støtte til Polen etter hendelsen.

Politiet har bekreftet at gjerningspersonen brukte et halvautomatisk AR-15-gevær.

Annonse

Flere av de skadede er i kritisk tilstand. To politibetjenter ble såret under skuddvekslingen på kloss hold. I tillegg er 24-åringen innlagt på sykehus i en «stabil, men svært kritisk tilstand» etter flere operasjoner.

Politiet fant ytterligere tre personer drept – to kvinner og en mann – i 24-åringens bolig i Ostrowiec Świętokrzyski, snaut 200 kilometer nord for Krakow. Søndag bekreftet politiets talsperson Andrzej Fijolek at de tre personene er 24-åringens foreldre og søster.

Ingen nordmenn er blant de sårede, men flere nordmenn ble vitner til skytingen, ifølge norske medier.

Polens president Karol Nawrocki har erklært nasjonal landesorg 8. og 9. november.

(©NTB)

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige