Connect with us

NTB

Mindre regnskog gikk tapt i fjor

Tapet av regnskog falt med 36 prosent i 2025 sammenlignet med året før, ifølge tall fra Global Forest Watch. Nedgangen er ifølge klima- og miljøministeren et tegn på at regnskogpolitikken virker. Tapet av regnskog falt med 36 prosent i 2025 sammenlignet med året før, ifølge tall fra Global Forest Watch. Nedgangen er ifølge klima- og miljøministeren et tegn på at regnskogpolitikken virker.

Published

on

Når myndighetene prioriterer kampen mot avskoging og følger opp med tiltak, får det raske resultater. Brasil er et godt eksempel på det, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen (Ap). Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

Tapet av regnskog falt med 36 prosent i 2025 sammenlignet med året før, ifølge tall fra Global Forest Watch. Nedgangen er ifølge klima- og miljøministeren et tegn på at regnskogpolitikken virker.

Innenriks: Nedgangen er særlig drevet av utviklingen i Brasil, der avskogingen gikk ned med 41 prosent. Brasil rommer rundt halvparten av Amazonas og står fortsatt for det største samlede tapet av tropisk skog, men også for den største nedgangen det siste året.

– Nedgang i avskoging er et tydelig tegn på at politikk virker. Når myndighetene prioriterer kampen mot avskoging og følger opp med tiltak, får det raske resultater. Brasil er et godt eksempel på det, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen i en pressemelding.

Norge gir rundt 500 millioner kroner i året til organisasjoner og miljøforkjempere som skal stoppe avskoging. En stor del av prosjektene går til innsats i Brasil.

Ifølge tall fra skogovervåkingsplattformen Global Forest Watch forsvant 4,3 millioner hektar tropisk skog i 2025. Det tilsvarer et område på størrelse med Danmark.

Annonse

Norge har siden 2008 samarbeidet med Brasil og andre regnskogsland om å redusere avskogingen i Amazonas. Gjennom en resultatbasert ordning utbetales støtte først når utslippskutt er dokumentert.

Utviklingen varierer mellom land. Colombia og Peru reduserte skogtapet i 2025, mens Indonesia hadde en økning. I Kongo er nivået fortsatt høyt, til tross for en liten nedgang.

Ser man på alt skogdekke globalt, gikk 25,5 millioner hektar tapt i 2025. Det er det sjette høyeste nivået som er registrert. Branner sto for 42 prosent av tapet.

(©NTB)

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige