NTB
Midlertidig stopper for vårvarmen: – April er en luremåned
Et kaldluftutbrudd fra Arktis bringer kraftig nordavind, snøbyger i nord og lavere temperaturer over hele landet, men meteorologen varsler bedring neste uke. Et kaldluftutbrudd fra Arktis bringer kraftig nordavind, snøbyger i nord og lavere temperaturer over hele landet, men meteorologen varsler bedring neste uke.

Et kaldluftutbrudd fra Arktis bringer kraftig nordavind, snøbyger i nord og lavere temperaturer over hele landet, men meteorologen varsler bedring neste uke.
Innenriks: Meteorologisk institutt har sendt ut gult farevarsel for kraftig vind for deler av Østlandet lørdag ettermiddag.
– Det er nordavind som skyldes kald luft fra Arktis. Vi forventer vindkast på 17 til 19 meter i sekundet. Det vil kjennes særlig godt i områdene utover Oslofjorden, forteller vakthavende meteorolog Johanne Ordahl til NTB.
Vårvarmen, som tidligere i uka brakte temperaturer opp mot 20 grader flere steder i landet, tar dermed en pause. Den kalde vinden vil presse temperaturene ned de neste dagene, før de igjen stiger til neste uke.
– Neste uke ser fin ut, med veksling mellom sol og skyer. Det er stort sett opphold, men noe nedbør lengst nord i landet, sier meteorologen.
Ordahl understreker at slike svingninger er helt normalt for årstiden.
– April er en luremåned, men når vi nærmer oss mai og juni blir det færre svingninger. Og vi nærmer oss med stormskritt, sier hun.
I nord er været mer vinterpreget. Det er sendt ut gult farevarsel om snø i nord i Innlandet, i Troms og i Nordland.
– Der vil det være snøbyger de neste par døgnene, opplyser Ordahl.
Hun advarer også om at snø kan komme i Midt-Norge, selv om temperaturene ligger over null, og oppfordrer alle som allerede har skiftet til sommerdekk om å la bilen stå.
(©NTB)
