Connect with us

NTB

Macron: Frankrike støtter ikke retursentre i tredjeland

Frankrikes president Emmanuel Macron tok fredag kraftig avstand fra forslag om å opprette deportasjonssentre for migranter utenfor EU. Frankrikes president Emmanuel Macron tok fredag kraftig avstand fra forslag om å opprette deportasjonssentre for migranter utenfor EU.

Publisert

den

Frankrikes president Emmanuel Macron. Foto: Marius Burgelman / AP / NTB

Frankrikes president Emmanuel Macron tok fredag kraftig avstand fra forslag om å opprette deportasjonssentre for migranter utenfor EU.

Utenriks: – Frankrike støtter ikke den politikken, sa Macron til journalister etter EU-toppmøtet i Brussel fredag.

EU-parlamentet godkjente denne uken en innstramming av migrasjonsreglene som blant annet åpner for retursentre utenfor EUs grenser. Reglene er kritisert av menneskerettighetsgrupper.

Frankrike er for strengere regler for å øke returene av personer uten oppholdstillatelse, men vil ikke bygge retursentre.

– Jeg tror ikke dette er verken effektivt eller i tråd med våre prinsipper, sa Macron.

Annonse

Han legger til at regjeringen i Paris vil motarbeide forsøk på å finansiere sentrene.

Spanias statsminister Pedro Sánchez sa på en pressekonferanse fredag at Spania også er imot slike sentre. Retursentrene vil «rett og slett kaste bort økonomiske ressurser, og Europa har ikke mange av dem», sa han.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige