LO vil gi kraftig økning i valgkampstøtte til rødgrønne partier
LO-ledelsen foreslår å gi 29 millioner kroner til de rødgrønne partienes valgkamp. Støtten fordeles utover Ap, SV og Sp, men ingenting går til Rødt eller MDG.
Politikk: LO gir støtte til rødgrønn valgkamp ved hvert stortingsvalg. I dag kom LO-sekretariatet med sitt forslag til hvilke partier som skal få støtte, samt hvor mye de skal få. Det melder FriFagbevegelse.
Ledelsen foreslår å gi 20 millioner kroner til Arbeiderpartiet, seks millioner kroner til Sosialistisk Venstreparti og tre millioner kroner til Senterpartiet.
Det utgjør totalt 29 millioner kroner til de tre rødgrønne partiene. Det er en økning på seks millioner fra forrige stortingsvalg i 2021 og mer enn en dobling fra stortingsvalget i 2017.
Det har tidligere vært strid innad i LO om hvorvidt også Rødt skal få valgkampstøtte.
Nestleder i LO, Steinar Krogstad, forklarer at LO også i den neste perioden ønsker et styringsdyktig regjeringsalternativ.
– Men den viktigste årsaken er at det ikke har kommet noen forslag om å gi pengestøtte til Rødt fra forbundene, sier Steinar Krogstad til FriFagbeveglse.
(©NTB)