NTB
Kvinne overlevde haiangrep: – Jeg glemmer aldri ansiktet
Australske Leah Stewart ble angrepet av en stor hai da hun var på svømmetur i Sydney. Hun ble trukket under vann, men vant til slutt kampen mot dyret. Australske Leah Stewart ble angrepet av en stor hai da hun var på svømmetur i Sydney. Hun ble trukket under vann, men vant til slutt kampen mot dyret.
Australske Leah Stewart ble angrepet av en stor hai da hun var på svømmetur i Sydney. Hun ble trukket under vann, men vant til slutt kampen mot dyret.
Utenriks: – Ansiktet var fryktelig. Jeg kommer aldri til å glemme det ansiktet, det var enormt. Og tennene, og munnen var kjempestor, og øynene – bare små, svarte, kalde øyne. Vi så hverandre rett i ansiktet, forteller Stewart.
13. juni var det krystallklart hav, og Stewart, som jobber som lærer på barneskole, bestemte seg for å ta en svømmetur. Det hun ikke visste, var at en hvithai på opptil fire meter også svømte i nærheten.
Hun var i ferd med å nærme seg stranden igjen da hun hørte en jente skrike.
– Jeg snudde meg, og der var det en stor, stor finne bak henne. Den var kjempestor, og først tenkte jeg: «Å, det er en delfin», fortalte hun i et intervju med 60 Minutes på TV-kanalen Nine Network søndag.
Hun skjønte likevel raskt at det ikke var en delfin, da størrelsen på finnen var for stor. De begynte å skrike av full hals: hai, hai, hai!
Ansikt til ansikt
Stewart forsøkte å svømme til land da hun kjente noe i vannet, snudde seg og så rett inn i ansiktet på haien.
Livredd for at haien skulle bite henne i ansiktet, bestemte hun seg for å slå til den. Midt i den livsfarlige situasjonen klarte Stewart likevel å holde hodet kaldt.
– Jeg tenkte: Hvilken kroppsdel er jeg villig til å miste? Jeg er høyrehendt, så jeg bestemte meg for å slå med venstre arm, forteller hun.
– Jeg slår med venstre arm, men den griper bare tak i underarmen min og river og river av hud, muskler, alt sammen.
Som å slåss mot en dinosaur
Stewart forteller at hun sjokkert så sin egen skadede arm.
– I neste øyeblikk kjenner jeg at haien griper tak i venstre lår og drar meg under vann.
Da dyret trakk henne ned, tenkte hun at hun måtte overleve for sin lille datter, August. Hun tok et dypt innpust.
– Jeg vred meg rundt og begynte bare å slå løs, om og om igjen, bare slå, slå, slå – det var som å slåss mot en dinosaur, legger hun til.
– Den var så stor; det var som å slå mot en murvegg. Men jeg tror jeg må ha truffet skikkelig godt til slutt. Den slapp meg, og jeg bare fløt opp til overflaten igjen.
Ble hjulpet i land
Stewart, som er i midten av 30-årene, ble deretter hjulpet i land av padleren Charlie Verco, som tilfeldigvis befant seg i nærheten. Helsepersonell behandlet henne på stranden før hun ble fraktet til sykehus.
Der ble hun lagt i kunstig koma. Først ti dager etter angrepet ble hun vekket opp igjen.
Haiangrep
Haiangrep vekker stor oppmerksomhet, men de er likevel tross alt ganske sjeldne. Det har vært nærmere 1300 registrerte hendelser mellom hai og menneske rundt Australia siden 1791, hvorav over 260 endte med dødsfall, ifølge statistikken.
Australske forskere mener imidlertid stigende havtemperaturer endrer haienes ruter. Det kan føre til flere haiangrep.
I januar døde en 12 år gammel gutt etter å ha blitt bitt av en hai mens han svømte i Sydney Harbour.
Tre dykkere ble drept i separate hendelser mellom mai og juni – to i Vest-Australia og én i Queensland.
(©NTB)
