Lokalt
Kompliserte betalingsløsninger hindrer bruk av kollektivtransport
Kolumbus i Rogaland vil i likhet med Vy og Ruter i Oslo øke gebyrene for å snike i kollektivtrafikken. Foto: Carina Johansen / NTB
En ny rapport fra Forbrukerrådet viser at mange forbrukere opplever betalingssystemene for kollektivtransport og parkering som så kompliserte at de unngår tjenestene helt.
Samfunn: Hele 19 prosent rapporterer problemer med å betale for kollektivtransport, melder NTB.
– Det skal være enkelt å komme seg fra A til B, uavhengig av om du har en smarttelefon eller ikke. I dag bidrar betalingsløsningene til å redusere bevegelsesfriheten for flere forbrukere, sier Inger Lise Blyverket, direktør i Forbrukerrådet.
Forbrukerrådet oppfordrer myndighetene og selskapene til å ta grep. Stortinget har nylig vedtatt endringer for å forbedre betalingsløsninger i kollektivtransporten, inkludert styrking av retten til å betale kontant.
Les mer
