Lokalt
Kenguru på rømmen i USA – på Karmøy ble barnehagen brukt som toalett
En kenguru med lilla bånd er på frifot i Tennessee i USA, og nå mobiliseres innbyggerne for å finne rømlingen. På Karmøy vekker historien minner om kenguruen som hoppet fra Haugaland Zoo og skapte kaos i en lokal barnehage.
Kuriosa: Det er ikke hver dag politiet og lokalbefolkningen må holde utkikk etter en kenguru. Men i den amerikanske delstaten Tennessee er det nettopp det som skjer.
Kenguruen Ollie bestemte seg nemlig for å ta en tur på egen hånd da eieren skulle ta ham med på den daglige lufteturen tirsdag.
Siden har det vært full kengurujakt.
Stakk av med lilla bånd
Den rundt 14 måneder gamle kenguruen hadde nylig flyttet til en gård i Mount Pleasant, sør for Nashville.
Ifølge den amerikanske TV-stasjonen WSMV hadde eieren akkurat gjort seg klar til å lufte Ollie da han plutselig hoppet av gårde.
Kenguruen hadde på seg lilla sele og bånd da han forsvant.
En mulig observasjon er meldt inn fra Columbia, omkring 24 kilometer fra hjemmet. Men der stopper sporene foreløpig.
Naboer og innbyggere er nå bedt om å holde øynene åpne. Skulle noen oppdage kenguruen, er beskjeden klar: Ikke forsøk å fange ham selv.
Ollie er nemlig både rask og skeptisk til fremmede mennesker.
På Karmøy kjenner vi historien
For innbyggere på Karmøy er historien kanskje ikke så fremmed som amerikanerne skulle tro.
Sommeren 2020 fikk nemlig Torvastad sin egen kengurusensasjon.
Den 11. mai hoppet en kenguru fra Haugaland Zoo til skogs. Det som startet som en kortvarig rømningssak, utviklet seg til et over to måneder langt kengurueventyr.
Dyret ble observert flere ganger i områdene rundt Bjørgene og Storesund.
Men kenguruen hadde tydeligvis ingen planer om å melde seg frivillig tilbake i dyreparken.
Gjorde barnehagen til sitt private toalett
Etter hvert fant den firbeinte rømlingen et sted den tydeligvis trivdes ekstra godt: Storesund barnehage.
Her hoppet kenguruen over gjerdet og tok uteområdet i bruk.
Problemet var bare at kenguruen også begynte å gjøre fra seg der barna skulle leke.
Dermed måtte de ansatte gjennomføre egne morgenrunder for å fjerne kenguruavføring før barna fikk slippe ut.
Barnehagen måtte også stenge deler av uteområdet for opprydding.
Det eksotiske innslaget i lokalmiljøet hadde med andre ord gått fra å være en morsom kuriositet til å bli et ganske illeluktende problem.
To måneder med kengurujakt
Gjennom sommeren ble det gjort gjentatte forsøk på å fange rømlingen.
Men kenguruen var ikke spesielt samarbeidsvillig.
Først søndag 26. juli 2020 lyktes det å treffe dyret med en bedøvelsespil.
Etter mer enn to måneder på frifot kunne kenguruen omsider fraktes tilbake til Haugaland Zoo.
Det var Radio Haugaland som først meldte at rømlingen var fanget.
Også i 2017 stakk en kenguru av
Og historien fra 2020 var faktisk ikke første gang en kenguru fra Haugaland Zoo bestemte seg for å utforske Karmøy på egen hånd.
I juni 2017 rømte en annen kenguru under fôring.
Den ble observert ved golfbanen på Torvastad, og dyreparken satte i gang en leteaksjon som blant annet involverte sauehunder.
Denne gangen varte friheten heldigvis langt kortere.
Kenguruen ble fanget med bedøvelsespil allerede dagen etter.
Hendelsen fikk også nasjonal oppmerksomhet. I en navnekonkurranse hos NRK Super stemte over 20.000 barn, og navnet «Bølla» fikk flest stemmer.
Vil amerikanerne lykkes raskere?
Tilbake i Tennessee fortsetter jakten på Ollie.
Innbyggerne deler observasjoner i sosiale medier, mens eieren håper den unge kenguruen snart finner veien hjem.
Om Ollie blir fanget etter noen dager, eller forsøker seg på en like lang ferie som sin artsfrende på Karmøy, gjenstår å se.
Én ting er i alle fall sikkert: Dersom amerikanerne trenger råd om kenguruer på rømmen, finnes det både dyrepassere og barnehageansatte på Torvastad med ganske uvanlig erfaring.

