Lokalt
Karmøy-båt kolliderte med kai på Os – teknisk svikt skal være årsaken
Fraktebåten Nyving, som eies av det Karmøy-baserte selskapet Sveholmen, kolliderte med kaien i Os sentrum mandag morgen. Ingen av de fem personene om bord ble skadet.
Sjøfart: Ifølge daglig leder Hans Eivind Einarsen i Sveholmen var det en teknisk svikt som førte til sammenstøtet, skriver Haugesunds avis.
– Det første du tenker på er folkene. De har det bra etter forholdene, og det er ikke stående dramatikk, sier Einarsen til avisa.
Den 58 meter lange fraktebåten var på vei inn til kai da ulykken skjedde. Brannvesenet rykket ut etter melding om at fartøyet hadde truffet bryggen i Os sentrum.
Skal undersøkes i Ølen
Sveholmen har sendt bistand til stedet, og et hjelpefartøy er satt inn for å få losset Nyving og sikre båten ved kai.
Når dette arbeidet er ferdig, skal fartøyet fraktes til Ølen for en grundig inspeksjon.
– Først da får vi avdekket det fulle skadeomfanget, opplyser Einarsen til avisa.
Det er foreløpig ikke kjent hvor store materielle skader kollisjonen har påført verken fartøyet eller kaianlegget. Hendelsen skal nå undersøkes nærmere for å kartlegge årsaken til den tekniske feilen, heter det i meldingen.
