Lokalt
Ingen selvkritikk etter milliontapet: Tysvær skriver av 1,9 millioner på flyplassen
Tysvær kommune må ta et tap på nær 1,9 millioner kroner etter satsingen på den lokale flyplassdriften. Likevel kom det ingen tydelig selvkritikk fra de sentrale politikerne da kommunestyret behandlet saken tirsdag kveld. Tidligere ordfører Reidar Pedersen (Ap) sier tvert imot at han ikke angrer på satsingen.
Flyplassaken: Et enstemmig kommunestyre i Tysvær har godkjent at kommunens lån på rundt 1,9 millioner kroner i realiteten går tapt. Pengene inngår i den regionale finansieringen på rundt 20 millioner kroner som ti kommuner stilte med til flyplassatsingen.
Løsningen innebærer at gjelden konverteres til egenkapital før aksjene overføres som en del av Avinors overtakelse av Lufthavndrift AS.
Til tross for milliontapet var det i kommunestyrets behandling lite som tydet på at de politiske aktørene ønsket et oppgjør med beslutningene som førte fram til dagens situasjon.
– Jeg angrer ikke
Tidligere ordfører Reidar Pedersen (Ap), som nå sitter i kommunestyret, var tydelig på at han fortsatt mener den regionale satsingen var riktig.
– Det kan se ut som om det lokale engasjementet i flyplassen går mot en avslutning. Jeg angrer ikke på at jeg var med på utviklingen, sa Pedersen, ifølge Haugesunds Avis.
Han mener resultatene ved flyplassen forsvarer engasjementet.
– Jeg er helt sikker på at vi ikke hadde fått den flyplassen vi har nå uten regional involvering, sa Pedersen ifølge avisa.
Forsvarer kommunens rolle
Også Ola S. Apeland (H) forsvarte kommunens mangeårige engasjement.
– Tysvær har alltid vært en regional medspiller når det handler om Helganes. Vi har støttet opp. Flyplassen er ingen liten flyplass i norsk sammenheng, men en betydelig en, sa Apeland ifølge avisa.
Ordfører Monika Lindanger (H) takket de lokale aktørene som har arbeidet for flyplassen og viste til betydningen den har hatt og fortsatt har for næringslivet i regionen.
Det ble dermed lagt større vekt på hva den lokale satsingen har bidratt med enn på spørsmålet om hvorvidt kommunene burde ha tatt den økonomiske risikoen.
Kommunene var kjent med risikoen
Da kommunene stilte med rundt 20 millioner kroner, var lånene usikret. Saksdokumentene viste at pengene kunne gå tapt dersom flyplasselskapet ikke klarte sine forpliktelser. Nå regnes hele kommunelånet i praksis som tapt.
Radio Haugaland har tidligere omtalt hvordan den lokale flyplassmodellen over tid ble holdt oppe med betydelige offentlige midler. En KPMG-rapport fra 2021 rettet også kritikk mot prosessen rundt Karmsund Havns engasjement og viste til politiske sonderinger utenfor de formelle demokratiske organene.
Samtidig var Avinor hele tiden eier av selve flyplassinfrastrukturen. Radio Haugaland har tidligere dokumentert at staten allerede i 2022 hadde signalisert at Avinor kunne overta driften dersom den lokale modellen falt sammen.
– Dette er ikke gravøl
I stedet for å dvele ved tapet rettet politikerne blikket framover.
– Avinor overtar og ting går videre. Dette er ikke gravøl. Men vi må ikke glemme at vi skal fortsette med aktiv påvirkning for å sikre betydningen av flyplassen, sa Apeland ifølge avisa.
Avinors overtakelse kommer etter at Lufthavndrift AS fikk stadig større økonomiske problemer. Selskapet hadde ved årsskiftet negativ egenkapital på 22,5 millioner kroner, og alternativet til en løsning med Avinor var ifølge saksdokumentene oppbud og mulig driftsstans.
For Tysvær ender satsingen nå med et bokført tap på nær 1,9 millioner kroner. Kommunestyret godkjente tapet enstemmig – uten at noen av de sentrale aktørene som forsvarte satsingen ga uttrykk for at de angret på kommunens deltakelse.

