Connect with us

Lokalt

Hotellstreiken trappes opp – disse rammes på Haugalandet og i Sunnhordland

Publisert

den

FOTO: E. Solberg / Radio Haugaland

Streiken i hotell- og restaurantnæringen utvides kraftig, og flere virksomheter i Haugesund og regionen er nå direkte berørt.

Hotellstreik: Søndag ble streiken i hotell- og restaurantbransjen trappet opp etter nytt uttak fra Fellesforbundet. Over 1100 nye ansatte er tatt ut nasjonalt, og flere virksomheter på Haugalandet og i Sunnhordland er nå omfattet.

Konflikten har vart siden 19. april og gjelder særlig kravet om at arbeidsgivere skal forskuttere sykepenger etter 16 dager.

– Streiken trappes kraftig opp, opplyser Fellesforbundet.

I Haugesund er flere hotellansatte tatt ut, noe som påvirker driften ved sentrale overnattingssteder.

Annonse

Flere virksomheter rammes

Gjennomgangen av det offisielle streikeuttaket viser at følgende virksomheter i regionen er direkte berørt:

Rammede virksomheter

Kommune Virksomhet Type
Haugesund Quality Hotel Maritim Hotell
Haugesund Scandic Haugesund Hotell
Haugesund Hotel Amanda Hotell

Streiken trappes opp – 60 ansatte tas ut i Haugesund

Stord hardt rammet av streiken

På Stord er streikeuttaket omfattende. Over 150 ansatte er tatt ut, blant annet i kantineselskapet 4Service og ved Stord Hotell.

Totalt gjelder det rundt 127 ansatte i 4Service sine kantiner på Eldøyane og Heiane, samt 26 ansatte ved hotellet.

Annonse

Tillitsvalgt Ute Loosch opplyser til Sunnhordland at streikeviljen er god, og at streikevakter var på plass allerede søndag morgen.

Uttaket rammer også tilbudet til flere tusen beboere i brakkeriggene på Stord, der kantinetjenestene nå påvirkes direkte.

Industri og kantiner også berørt

I tillegg til hotellene er det også streikeuttak ved kantiner tilknyttet industri, blant annet i Stord og på Ågotnes. Disse er ikke alltid spesifisert med virksomhetsnavn i uttakslistene, men er bekreftet gjennom oppgjøret.

Kan bli langvarig konflikt

Partene står fortsatt langt fra hverandre. Arbeidsgiversiden, representert ved NHO Reiseliv, har avvist kravet om forskuttering av sykepenger, mens fagforeningene varsler høy streikevilje.

Dermed ligger det an til at konflikten kan vare lenge – med konsekvenser for hotell- og serveringsbransjen også på Haugalandet.

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige