Connect with us

Lokalt

Hetebølge i Europa: – Over 40 grader i Spania

Nå kommer sommeren, og skal du på reise lenger sør i Europa, må du forvente høye temperaturer og hetebølge. Nå kommer sommeren, og skal du på reise lenger sør i Europa, må du forvente høye temperaturer og hetebølge.

Publisert

den

Hetebølger i Europa, melder om opp mot 40 grader flere steder. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

Nå kommer sommeren, og skal du på reise lenger sør i Europa, må du forvente høye temperaturer og hetebølge.

Innenriks: Metrologisk institutt varsler høye temperaturer i vente de neste dagene i Norge. Til helgen vil gradestokken bikke over 30 grader flere steder i landet, men høyest temperaturer finner vi lenger sør i Europa.

Landene som utpeker seg er Spania, Frankrike, England, Tyskland og Belgia.

– Det er per nå meldt om rødt farevarsel for Nord-Spania, Vest-Frankrike og sentrale deler av Tyskland, sier vakthavende meteorolog Marit Kollstuen i Meteorologisk institutt til NTB.

Hun forteller at for reiseglade nordmenn som skal til ett av disse landene den neste uken, er det viktig med forholdsregler.

Annonse

– Hydrering og skygge er viktig, og avkjøl deg hvis du har mulighet, lyder rådene fra Kollstuen.

For reisende til Frankrike og Spania må det regnes med temperaturer opp mot 40 grader.

Hetebølge i Storbritannia

Ifølge nyhetsbyrået DPA vil hetebølgen i Storbritannia vare til minst torsdag denne uken. Meteorologer i Storbritannia forteller at denne uken kan slå rekorder for den varmeste junitemperaturen siden 1976. Det vil bli en ny rekord på 35,6 grader.

Det britiske helsevesenet (UKHSA) advarte folk om å forvente betydelige konsekvenser for helse- og omsorgstjenester, samt en økning i dødsfall, spesielt blant de over 65 år eller med helseproblemer.

Franske medier forteller at flere skoler i Frankrike er stengt grunnet varmen. Det meldes om temperaturer over 43 grader i Vest-Frankrike, og hundrevis av skoler er stengt.

Annonse

Ingen tropenatt

Hva som imidlertid kan defineres som en hetebølge, varierer fra land til land. I Norge må temperaturen være over 27 grader i fem dager eller mer for å kalle det for en hetebølge.

I Sverige må det være over 25 grader i fem døgn, mens i Danmark må det i gjennomsnitt være 28 grader i løpet av døgnet.

Tilbake i Norge er det meldt om høye temperaturer på dagtid, men ikke nok på natten til at vi kan kalle det en tropenatt.

– En tropenatt i Norge kan ikke være på under 20 grader i løpet av natten. Slik det ser ut nå, blir det ingen tropenatt, men dette kan endre seg, forteller Kollstuen.

Kollstuen ser ikke bort i fra en mulig hetebølge i Norge, men det er enda litt for tidlig å si.

Annonse

– Følg lokale råd fra metrologisk institutt, nå blir det godt over 30 grader. Følg også med på symptomer på overoppheting, avslutter Kollstuen.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige