Connect with us

Lokalt

Frykter konflikter rundt havvind

Published

on

Fylkesrådet i Nordland har bedt NVE om å vurdere havvindproduksjon på Helgeland Ytre. Her ser man havvindmøller i Danmark. Illustrasjonsfoto: Paul Kleiven / NTB

Fiskere og naturvernere frykter at havvind skal ramme fiskeri og natur. I løpet av mars utlyser regjeringen områder for havvind som skal kobles til kraftnettet på land, deriblant utenfor Utsira.

Havvind: Det er snakk om Utsira Nord med flytende kraftverk og Sørlige Nordsjø 2 med kraftverk festet til havbunnen.

En rekke internasjonale konsortier står i kø for å bygge. De venter på de endelige søknadskriteriene, men også miljø- og fiskeriorganisasjoner er spente.

WWF og bransjeorganisasjonen Fiskebåt frykter at penger og kraftbehov skal telle mer enn fiskeri og natur, melder E24.

– Det må lønne seg å score høyt på naturhensyn og sameksistens, og det må komme tydeligere frem i kriteriene at dette vil bli vektet høyt, sier WWF-rådgiver Kristina Fröberg til E24.

Annonse

Sameksistens var ifølge avisa et sentralt tema på Fornybar Norges seminar om havvind denne uken. Blant innlederne var rådgiver Hanna Bauge i bransjeorganisasjonen Fiskebåt.

– Det er klart at jeg frykter dette. Vindkraftaktørene skal konkurrere på veldig mange vilkår, og det er ikke gitt at hensynet til sameksistens og miljø vil score veldig høyt, hvis de scorer høyt på andre punkter, sier Bauge til E24.

Live
Neste
Spilles
Forrige