Connect with us

Lokalt

Driftsforstyrrelse på Kårstø – måtte fakle naturgass

Publisert

den

Nyhetsgrafikk: Radio Haugaland

En elektrofeil førte onsdag formiddag til driftsforstyrrelser ved Kårstø prosessanlegg i Tysvær. I forbindelse med hendelsen måtte naturgass slippes ut gjennom fakkelsystemet, og en stor mørk sky var synlig fra anlegget.

KÅRSTØ: Driftsforstyrrelsen oppstod rundt klokken 10.50 onsdag.

Ifølge kommunikasjonsleder Ove Tungesvik i Equinor skyldtes problemet en elektrofeil på sjøvannspumpene som brukes til å kjøle teknisk utstyr.

– For å få balanse i anlegget igjen, måtte vi slippe ut naturgass, sier Tungesvik til NRK.

Equinor arbeidet ved 12-tiden med å normalisere driften. Årsaken til selve elektrofeilen var da ikke kjent, og hendelsen skal undersøkes nærmere.

Annonse

– Det er sjelden at vi har slike utfordringer som dette, sier Tungesvik.

Viktig anlegg for norsk gasseksport

Kårstø prosessanlegg har en sentral rolle i behandlingen og transporten av gass og kondensat fra norsk sokkel. Gassco er operatør for anlegget, mens Equinor har det tekniske driftsansvaret.

Anlegget har også vært rammet av andre driftsforstyrrelser i år. I juli førte en ikke-planlagt stans ved Kårstø til redusert gassflyt mot Europa.

Det er foreløpig ikke meldt om personskader i forbindelse med onsdagens hendelse.

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige