NTB
Dømt for å ha brukt KI til å lage overgrepsbilder
En mann i 30-årene er dømt til fengsel etter at han brukte kunstig intelligensteknologi til å lage bilder av seksuelle overgrep mot barn. En mann i 30-årene er dømt til fengsel etter at han brukte kunstig intelligensteknologi til å lage bilder av seksuelle overgrep mot barn.
En mann i 30-årene er dømt til fengsel etter at han brukte kunstig intelligensteknologi til å lage bilder av seksuelle overgrep mot barn.
Innenriks: Politiet fant flere hundre overgrepsbilder på mannens datamaskin. 80 hadde han laget selv ved hjelp av kunstig intelligens (KI), skriver Nettavisen.
Mannen ga en uforbeholden tilståelse da rettssaken gikk for Oslo tingrett nylig.
Til sammen ble det funnet 484 mediefiler som viser overgrep mot barn eller seksualiserte barn. Barna var fra barnehagealder til tenåringer. Av disse var 87 KI-genererte bilder, og mannen innrømmet å ha laget 80 av dem.
Retten mente mannen burde dømmes til sju måneders fengsel. Straffen ble redusert til fire måneder fordi han fikk strafferabatt for å ha tilstått forholdet og fordi saken hadde blitt liggende hos påtalemyndigheten i over ett år.
Den endelige dommen lød på fire måneders ubetinget fengsel.
(©NTB)
