Connect with us

Lokalt

Dataproblemer i Helse Vest – sykehus gikk over på nødrutiner

Published

on

Legeforeningen er bekymret for utviklingen der sykehusleger slutter og blir fastleger. Illustrasjonsfoto: Gorm Kallestad / NTB

Mandag ettermiddag førte nettverksproblemer i Helse Vest til at Stavanger universitetssjukehus måtte ta i bruk nødrutiner.

Sykehus: SUS bekrefter overfor Aftenbaldet at driften ble sikret gjennom alternative løsninger da systemene sviktet. Avisa fikk meldinger om pasienter som ikke kunne skrives ut på grunn av manglende journaltilgang, men sykehuset opplyser at det ikke er registrert uønskede eller alvorlige hendelser.

Også andre sykehus som Haraldsplass og Haukeland i Bergen gikk midlertidig over til papirbaserte rutiner.

Ifølge Helse Vest IKT var både interne og eksterne tjenester nede, men nettverket var på vei tilbake fra klokken 15.30.

Ved 16-tiden var situasjonen i ferd med å normaliseres, og beredskapen ble nedjustert fra rød til gul. Helse Vest understreker at feilen ikke skyldes sabotasje, men oppsto under planlagt vedlikehold.

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige