Dagbladet anmelder sikkerhetssjefen i Ødegaards bryllup
Sikkerhetsansvarlig for Martin Ødegaard og Helene Spilling Ødegaards bryllupsfest er anmeldt etter en episode med en journalist utenfor Gjerdrum kirke.
Kuriosa og kjendiser: – Jeg kan bekrefte at Dagbladet går til anmeldelse etter en episode utenfor Gjerdrum kirke i helgen, bekrefter sjefredaktør i Dagbladet, Frode Hansen, overfor Se og Hør.
Journalisten var på reportasjeoppdrag for Kjendisdesken til Dagbladet og Se og Hør. Før vielsen sto hun utenfor kirken og tok et videoopptak med mobilen – et av hennes arbeidsredskap.
– Reporteren sto utenfor de private oppsatte sperrebåndene, og journalisten filmet på offentlig sted for å dekke en særdeles offentlig handling. Da gikk en privatperson til angrep på vår reporter på stedet og hindret journalisten fra å gjøre jobben sin.
Geir Ellefsen hadde onsdag formiddag ingen kommentarer til Se og Hør om anmeldelsen.
I et tidligere intervju har han gitt uttrykk for at han ønsket at journalisten flyttet seg av trafikksikkerhetshensyn.
NTB har så langt ikke lyktes å få kontakt med Ellefsen.
I anmeldelsen skriver ukebladet at fotograf Andreas Fadum ble utsatt for vold og ulovlig fysisk maktbruk. Videre pekes det på at hendelsen fant sted i offentligheten og på offentlig grunn.
– Fadum var i sin fulle rett til å oppholde seg på stedet i forbindelse med utførelsen av reportasjeoppdraget, skriver Se og Hør.
Det var Geir Ellefsen, som til daglig er ansatt som sikkerhetssjef i Norges Fotballforbund, som hadde ansvaret for sikkerheten da Martin Ødegaard og Helene Spilling Ødegaard giftet seg i Gjerdrum kirke.
Ukebladet leverte selv inn en anmeldelse i saken mandag. Den er i første rekke rettet mot de to sikkerhetsvaktene som fjernet fotografen fra området utenfor kirken.