NTB
Canadas statsminister om tollsamtaler med USA: – Har blitt stygge
Handelsforhandlingene med USA har blitt stygge, sier Canadas statsminister Mark Carney etter at USAs president Donald Trump hånte nabolandet og dets ledelse og truet med å utvide tollen. Handelsforhandlingene med USA har blitt stygge, sier Canadas statsminister Mark Carney etter at USAs president Donald Trump hånte nabolandet og dets ledelse og truet med å utvide tollen.
Handelsforhandlingene med USA har blitt stygge, sier Canadas statsminister Mark Carney etter at USAs president Donald Trump hånte nabolandet og dets ledelse og truet med å utvide tollen.
USAs: Carney sa at Canada fortsatt deltar i forhandlingene til tross for Trumps uttalelser og beskrev samtalene som en kamp for å beskytte canadiske arbeidere og bedrifter.
Han bekreftet at canadiske forhandlere var i Washington denne uken, og at han forventer videre samtaler med Trump.
– Dette er tøffe forhandlinger, man kan godt si stygge. Men det handler om canadiske arbeidsplasser. Det handler om fremtiden til canadiske bedrifter, sa statsministeren.
Lo av Trumps sleivspark
Trump kritiserte igjen Canada i en tale i Las Vegas onsdag.
– Jeg elsker folket, men de er ekle. Ekkel ledelse, sa den amerikanske presidenten.
Statsminister Carney lo da han fikk spørsmål torsdag om Trumps beskrivelse av canadierne.
USA har allerede innført toll på canadisk stål, aluminium og biler. Trump har truet med å innføre 50 prosent toll på en rekke andre canadiske varer fra 19. august.
Trumps tolltrusler og gjentatte antydninger om at Canada burde bli den 51. amerikanske delstaten har provosert canadierne og fått mange til å avlyse reiser til USA og boikotte amerikanske produkter.
– Ikke en god situasjon
Carney opplyste at eksisterende amerikansk toll blant annet har resultert i at prisen på aluminium i USA har økt med 58 prosent.
– Det er ikke en god situasjon for amerikanske bedrifter, sa Carney.
USAs handelsrepresentant Jamieson Greer hevder at Canada og Kina er de eneste to landene som har svart på Trumps toll med mottiltak, og trakk blant annet fram restriksjoner på salg av amerikansk vin og whiskey i mange canadiske provinser. Canadiske myndigheter sier at mottiltakene deres var et svar på USAs nye toll.
De siste uttalelsene kom etter måneder med eskalerende spenning mellom de to statslederne. På Verdens økonomiske forum i Davos i Sveits i januar kritiserte Carney stormakter for å bruke økonomisk tvang mot mindre land, noe som fikk Trump til å svare:
– Canada eksisterer på grunn av USA. Husk det, Mark, neste gang du kommer med uttalelsene dine.
Canada er en av USAs viktigste handelspartnere, og USAs tiltak mot Canada truer med å presse prisene høyere for amerikanske forbrukere på et tidspunkt da de allerede er frustrert over høye levekostnader i forkant av mellomvalget 3. november.
(©NTB)
