Connect with us

NTB

Bundesliga-kaptein støtter Klaveness: – Setter oss tilbake

Australia-veteranen Jackson Irvine (33) mener Fifa mangler troverdighet etter å ha tildelt Donald Trump en fredspris. Australia-veteranen Jackson Irvine (33) mener Fifa mangler troverdighet etter å ha tildelt Donald Trump en fredspris.

Published

on

Jackson Irvine i aksjon for Australia i en VM-kamp mot Danmark i 2022. Foto: Aijaz Rahi / AP / NTB

Australia-veteranen Jackson Irvine (33) mener Fifa mangler troverdighet etter å ha tildelt Donald Trump en fredspris.

USAs: Kritikken kommer fram i et intervju med Reuters.

– Tildelingen av denne fredsprisen gjør narr av det de prøver å oppnå med menneskerettighetscharteret, sier Irvine og fortsetter:

– Det føles som at slike beslutninger bare setter oss tilbake i oppfatningen av hva fotball er i dag, spesielt på toppnivå, der sporten stadig blir mer frakoblet samfunnet og grasrota.

Med utspillet stiller Irvine seg bak Lise Klaveness’ kamp om å få avviklet Fifas nyvinning. Til daglig er han kaptein for St. Pauli i tysk Bundesliga.

Annonse

Norges fotballpresident gjentok så sent som mandag at fredsprisen ikke har noen legitimitet.

– Den er tydelig utenfor Fifas mandat. Det er alvorlig at en politisk pris blir innført uten forankring, sa Klaveness.

NFF støtter FairSquares klage til Det internasjonale fotballforbundets etiske komité. Der blir Fifas mektige sjef Gianni Infantino anklaget for å ha brutt sine egne regler om å være politisk nøytral.

– Vi vil sende et brev til Fifa og ber den etiske komiteen behandle denne klagen, opplyste Klaveness på mandagens mediemøte.

FairSquare, som er en organisasjon som fremmer menneskerettigheter, stiller spørsmål ved hvem i Fifa som avgjorde å opprette fredsprisen og deretter gjøre USAs president til første mottaker.

Annonse

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige