Connect with us

NTB

Norge tapte Patriot-konkurranse

Norge tapte konkurransen om det som omtales som et vedlikeholdssenter for Lockheed Martin-produserte avskjæringsraketter til luftvernsystemet Patriot. I stedet gikk det til Polen. Norge tapte konkurransen om det som omtales som et vedlikeholdssenter for Lockheed Martin-produserte avskjæringsraketter til luftvernsystemet Patriot. I stedet gikk det til Polen.

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Et Patriot-luftvernsystem ved flyplassen Rzeszow-Jasionka i Polen. Foto: Evan Vucci / AP / NTB

Norge tapte konkurransen om det som omtales som et vedlikeholdssenter for Lockheed Martin-produserte avskjæringsraketter til luftvernsystemet Patriot. I stedet gikk det til Polen.

Ukraina: Vedlikeholdssenteret blir det eneste av sitt slag utenfor USA, opplyser statssekretær Magdalena Sobkowiak-Czarnecka i det polske forsvarsdepartementet.

Fire land var med i konkurransen, opplyser Sobkowiak-Czarnecka: Norge, Tyskland, Nederland og Polen.

– Denne suksessen var ikke selvsagt, skriver hun på X.

Investeringen er verdt rundt 1 milliard polske zloty, tilsvarende 2,4 milliarder kroner. Det er ventet at produksjonssenteret kommer til å være operativt om et års tid, ifølge Sobkowiak-Czarnecka.

Annonse

Et senter i Europa gjør at raketter til luftvernsystemet kan distribueres raskere til Ukraina og andre steder på kontinentet ved behov.

Krigene i Ukraina og Midtøsten har gjort at beholdningen av raketter til systemet har sunket betraktelig, og leveranser har blitt forsinket.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige