
BBCs styreleder går av etter habilitetsfloke
BBCs styreleder Richard Sharp går av, melder Reuters og Sky News. Det skjer etter en rapport om ansettelsen av ham.
Økonomi og næringsliv: Det har vekket oppsikt at Sharp kun uker før han ble utnevnt av daværende statsminister Boris Johnson, angivelig hjalp Johnson med en garanti på et lån, skriver Sky News.
I den påfølgende intervjuprosessen skal han ikke ha fortalt om den potensielle interessekonflikten.
– Jeg gjorde en feil. Det beklager jeg, sier Sharp, ifølge Reuters.
Sharps rolle som BBC-styreleder har siden vært gjenstand for to separate etterforskninger, en av dem fra BBC, skriver kringkasteren selv.
Flere ba Sharp gå av i mars, da det ble diskusjon om BBCs regler for objektivitet. Bakteppet var at eks-fotballspiller Gary Lineker, som leder det populære fotballprogrammet «Match of the Day», ble tatt av lufta etter å ha kritisert regjeringens innvandringspolitikk.
(©NTB)