Connect with us

Lokalt

Vipps lanserer nynorsk versjon av appen

Published

on

Fra og med 12. mai får nynorskbrukere språket sitt i Vipps-appen. Foto: Lise Åserud / NTB

På nynorskdagen 12. mai ruller Vipps ut nynorsk som et nytt språkalternativ i appen.

Økonomi og næringsliv: – Dette handler om å vise språklig ansvar og respekt for kundene sine. Jeg håper flere aktører i næringslivet lar seg inspirere av Vipps, sier Språkrådet-direktør Åse Wetås i en pressemelding fra Vipps.I hele Vipps er det over 4500 ulike faste tekster, og det er disse tekstene som nå er oversatt fra bokmål til nynorsk med hjelp fra Noregs Mållag.
For å skape ekstra engasjement rundt oppdateringen, vil det for alle som velger nynorsk som språk i Vipps være mulig å «kvippse» i noen dager. Etter hvert vil det gå over til å hete «vipse» igjen, også på nynorsk.
Lars Tore Skau, som er utvikler og nynorskentusiast i Vipps, forteller at én av ti vippsbrukere har nynorsk som hovedmål.
– Derfor skulle det bare mangle at vi gjør det mulig å bruke Vipps i nynorskversjon, sier han.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige