Stoltenberg ber Russland løslate amerikansk journalist
Nato-sjef Jens Stoltenberg ber russiske myndigheter løslate Wall Street Journal-journalisten Evan Gershkovich, som er anklaget for spionasje i Russland.
Kriminalitet og rettsvesen: – Pågripelsen av ham er bekymringsfull. Det er viktig å respektere pressefriheten, journalisters rettigheter og retten til å stille spørsmål og gjøre jobben sin, sa Stoltenberg under en pressekonferanse i Brussel mandag.
Samme dag annonserte han at Finland blir formelt medlem av Nato tirsdag.
Gershkovich ble forrige uke pågrepet i Jekaterinburg, 1.800 kilometer øst for Moskva, anklaget for å ha spionert for amerikanske myndigheter.
Ifølge Reportere uten grenser gransket amerikaneren leiesoldatgruppen Wagner da han ble pågrepet.
WSJ og amerikanske myndigheter avviser anklagen og kaller den latterlig, og avisen har bedt Biden-administrasjonen utvise russiske journalister og Russlands ambassadør til USA som svar på hendelsen.
(©NTB)