Lokalt
Journalist anholdt under militærøvelse i Sveio

Vestavind-journalist ble stripset av Heimevernet – nå beklager de hendelsen og erkjenner at det ikke skulle skjedd.
Militærøvelse: En journalist fra avisa Vestavind ble fredag morgen anholdt og stripset under en militærøvelse i Sveio. Hendelsen varte i rundt ti minutter før han ble løslatt.
– Det var ganske uvirkelig. Først trodde jeg det var tøys, men så skjønte jeg at jeg faktisk var anholdt, sier Morten Vågset Møller (27) til Haugesunds avis.
Ble anholdt uten forklaring
Journalisten rykket ut etter tips om militær aktivitet ved gravplassen i Sveio. Da han tok kontakt med en gruppe personer, ble han raskt anholdt.
– Jeg gikk bort og spurte hva som skjedde. Da instruerte en av dem at jeg skulle anholdes, forteller han til avisa.
Han fikk ingen forklaring på hvorfor han ble pågrepet, og visste heller ikke hvem personene var.
Løslatt etter identifisering
Møller hadde ikke legitimasjon på seg, men opplyste at han var journalist. Etter at opplysningene hans ble kontrollert, ble stripsene fjernet.
– Det tok rundt 10–12 minutter. Det var en veldig rar opplevelse, sier han til Haugesunds avis.
Først etterpå fikk han vite at det var snakk om en øvelse i regi av Heimevernet.
Beklager hendelsen
Områdeleder Ståle Roness i Heimevernet bekrefter at hendelsen ikke skulle skjedd.
– Å pågripe og stripse en sivil person på denne måten er ikke lovlig. Dette er ikke greit i det hele tatt, sier han til avisa.
Heimevernet har beklaget hendelsen og opplyser at saken vil bli fulgt opp internt.
Reagerer på håndteringen
Ansvarlig redaktør i Vestavind, Ellen Marie Hagevik, reagerer på hendelsen.
– Det som skjedde skulle aldri ha skjedd. Det var en ubehagelig opplevelse, sier hun til Haugesunds avis.
Hun opplyser at avisen har fått en forklaring på at journalisten kan ha blitt oppfattet som en del av øvelsen, men mener likevel at situasjonen burde vært håndtert annerledes.
– Han burde blitt spurt om han var sivil eller deltaker. Det skjedde ikke, sier Hagevik til avisa.
Saken vil nå bli vurdert videre, samtidig som Heimevernet har varslet intern gjennomgang for å hindre lignende hendelser.
