Connect with us

Lokalt

Vil avvikle innføringsklassene og kutte i voksenopplæringen

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Kommunedirektør Tommy René Stordalen. Nyhetsgrafikk: Radio Haugaland

Kommunedirektør en foreslår å avvikle innføringsklassene i grunnskolen og redusere antallet lærere i voksenopplæringen. Fra 2028 skal grepene spare Sauda kommune nær fire millioner kroner årlig.

Oppvekst: Flere sparetiltak innen skole og oppvekst ligger inne i kommunedirektør Tommy René Stordalen sitt budsjettforslag for 2027.

Det største er å avvikle innføringsklassene i grunnskolene. Tiltaket skal gi en innsparing på 1,077 millioner kroner allerede i 2027 og 2,571 millioner kroner årlig fra 2028.
Innføringsklasser er egne tilbud for elever som nylig har kommet til Norge og som trenger intensiv norskopplæring før de går fullt inn i ordinær klasse.
Kommunedirektøren foreslår samtidig å redusere antallet lærere i voksenopplæringen. Innsparingen er beregnet til 550.000 kroner neste år og 1,285 millioner kroner årlig fra 2028.

Bakgrunnen er blant annet lavere bosetting av flyktninger og forventning om færre deltakere i voksenopplæringen.

Slutt på e-sportavtale

Kommunedirektøren foreslår også å ikke videreføre avtalen med Sauda idrettslag om e-sportarena. Dette gir en årlig innsparing på 200.000 kroner.

Annonse

Samtidig foreslås det å bruke mer penger på blant annet lærebøker og styrket barnehage.

Samlet gir de anbefalte tiltakene innen oppvekst en netto innsparing på 662.000 kroner i 2027 og 3,155 millioner kroner årlig fra 2028.

Et langt mer omfattende kutt i grunnskolen er også vurdert. En reduksjon på tre lærerårsverk kunne spart kommunen rundt 2,6 millioner kroner årlig, men dette tiltaket anbefales ikke av kommunedirektøren.

Forslagene er foreløpig ikke politisk vedtatt.

Annonse
Les mer
Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige