NTB
Gravferdsværet: – Ikke noe kongevær
Det blir grått og vått på gravferdsdagen til kong Harald. Paraply er ikke lov, men regnjakke er lurt, sier vakthavende meteorolog. Det blir grått og vått på gravferdsdagen til kong Harald. Paraply er ikke lov, men regnjakke er lurt, sier vakthavende meteorolog.
Det blir grått og vått på gravferdsdagen til kong Harald. Paraply er ikke lov, men regnjakke er lurt, sier vakthavende meteorolog.
Innenriks: – Det er ikke sånn at det kommer i bøtter og spann, men det blir vått over det hele, sier vakthavende meteorolog Per Egil Haga i Meteorologisk institutt til NTB om været på Østlandet gravferdsdagen.
Det vil ligge et lavtrykk over hele Østlandet onsdag. Temperaturen vil ligge under 15 grader på Østlandet og rundt Oslo hele dagen, sier Haga.
– For å stå ute, så kan det også bli litt kjølig når man står, sier han.
Det kan derfor være lurt med litt varme klær og en regntett jakke, anbefaler meteorologen.
Politiet opplyser at det ikke vil være lov med paraplyer innenfor sikkerhetssonen i Oslo sentrum under gravferden.
– Nei, regntøy kan nok være greit å ha, sier Haga om dette.
– Men ellers burde jo ikke været sette noen stopper for å gå ut og være en del av seremonien.
Heller ikke resten av Norge ser ut til å få fint vær på gravferdsdagen.
– Det blir ikke noe stabilt høytrykksvær som gir oss kongevær, sier han.
(©NTB)
