Connect with us

Lokalt

Står fast på «full tillit» til barnevernet – også etter at kommunen fant saksbehandling i strid med lovkrav

Publisert

den

Nyhetsgrafikk: Radio Haugaland

Kommunedirektør Ole Bernt Thorbjørnsen står fortsatt ved sin tidligere uttalelse om «full tillit» til Haugesund barneverntjeneste. Det bekrefter han overfor Radio Haugaland, selv etter at kommunens senere egenkontroll avdekket saksbehandling som ikke var i tråd med lovkrav.*

BARNEVERNSAKEN: Radio Haugaland har de siste dagene stilt Haugesund kommune en rekke spørsmål om kommunens håndtering av varsler og kritikk mot barneverntjenesten gjennom 2025.

Bakgrunnen er dokumentasjon som viser at kommuneledelsen ble gjort kjent med alvorlig kritikk mot barneverntjenestens saksbehandling før kommunen senere selv identifiserte feil og forbedringsbehov.

Skrev at han hadde «full tillit»

I september 2025 ble kommunedirektør Ole Bernt Thorbjørnsen direkte forelagt kritikk mot barneverntjenestens behandling av en konkret sak.

I en e-post 18. september skrev Thorbjørnsen:

Annonse

– Jeg har full tillit til vår barnevernstjeneste, og kommer ikke til å overta saken.

Da kvinnen senere ba om et møte for å gjennomgå dokumentasjon hun mente viste alvorlige feil, svarte kommunedirektøren 24. september:

– Ser dessverre ikke hva et møte med meg nå skal kunne bidra til.

Radio Haugaland har nå spurt kommunedirektøren om han fortsatt står ved tillitserklæringen etter at kommunen senere selv avdekket saksbehandling som ikke var i tråd med lovkrav.

Svaret er kort:

Annonse

– For ordens skyld, ja!

Sør-Vest politidistrikt anmeldt til Spesialenheten – ber om sikring av logger

Kommunens egenkontroll avdekket feil

I kommunens egenvurdering til Statsforvalteren fra januar 2026 beskrives flere konkrete forhold der saksbehandlingen ikke hadde vært tilfredsstillende.

Blant annet beskrives behandlingen av en bekymringsmelding fra april 2024 som «ikke i tråd med lovkrav». Kommunen opplyste samtidig at en undersøkelse kunne ha blitt startet tidligere dersom meldingen hadde blitt registrert korrekt.

Det ble også avdekket mangelfull dokumentasjon av vurderinger knyttet til en annen bekymringsmelding.

Annonse

Funnene førte etter det Radio Haugaland kjenner til til endringer i rutiner og praksis.

Vil ikke kommentere enkeltsaken

Kommunedirektøren ønsker ikke å gå inn i de konkrete forholdene som Radio Haugaland har spurt om.

– Kommunedirektøren og Haugesund kommune tar spørsmål om kvalitet og forsvarlig saksbehandling i barneverntjenesten og innenfor alle tjenesteområder på alvor, skriver Thorbjørnsen.

Han viser til at barneverntjenesten de siste årene har vært gjennom flere eksterne gjennomganger, forvaltningsrevisjoner og kontrollprosesser sammen med Statsforvalteren.

– Disse gjennomgangene har bidratt til å identifisere forbedringsområder og har dannet grunnlag for konkrete tiltak knyttet til rutiner, dokumentasjon, internkontroll og kompetanseutvikling, skriver kommunedirektøren.

Annonse

Han understreker samtidig at spørsmål og innsigelser knyttet til enkeltsaker må behandles gjennom de ordinære klage-, rettssikkerhets- og tilsynsordningene.

– Av hensyn til taushetsplikt, personvern og kravet til forsvarlig saksbehandling vil kommunedirektøren ikke kommentere detaljer i slike forhold, skriver Thorbjørnsen.

Kritikken ble løftet allerede våren 2025

Dokumentasjon Radio Haugaland har fått tilgang til viser at oppvekstledelsen allerede våren 2025 var kjent med påstander om alvorlige feil.

11. mars skrev daværende oppvekstleder Gyda Auestad at kommunen ønsket bedre innsikt i forhold kvinnen mente var «lovstridige og bevisste feil fra barnevernstjenestens side».

Det ble senere holdt møte 31. mars, men konkrete krav og innsigelser skulle ifølge kommunen følges gjennom den ordinære barnevernsfaglige saksgangen.

Annonse

Kritikken ble igjen løftet direkte til kommunedirektøren høsten samme år.

Radio Haugaland har spurt kommunen om kritikken burde vært undersøkt grundigere på et tidligere tidspunkt, men kommunedirektøren ønsker ikke å kommentere vurderingene i den konkrete saken.

Står fast på tilliten

Kommunedirektørens nye svar gjør det samtidig klart at de senere funnene ikke har endret hans overordnede tillit til barneverntjenesten.

Han står fortsatt ved uttalelsen fra september 2025 om «full tillit», selv etter at kommunens egenkontroll identifiserte saksbehandling som ikke var i tråd med lovkrav.

Det betyr ikke at kommunedirektøren bestrider at feil er begått. Kommunen viser selv til at eksterne gjennomganger og egenkontroll har avdekket forbedringsområder og ført til endringer.

Annonse

Radio Haugaland følger saken videre.

Live
Neste
Spilles
Forrige