Lokalt
GL Prosjektservice skal bygge nytt krisesenter i Aksdal

Tysvær kommune har tildelt kontrakten for byggingen av det nye krisesenteret i Aksdal. Anlegget skal gi et moderne og tryggere tilbud til personer utsatt for vold og overgrep.
Omsorg: Etter en anbudskonkurranse har Tysvær kommune valgt GL Prosjektservice AS som entreprenør for det nye krisesenteret i Aksdal. Kontrakten er tildelt etter en samlet vurdering av de innkomne tilbudene.
Skal betjene 16 kommuner
Det nye krisesenteret bygges for Krisesenter Vest IKS, som eies av 16 kommuner på Haugalandet og i Sunnhordland og tilbyr krisesentertjenester til rundt 183.000 innbyggere i regionen.
Dagens tilbud holder til i et eldre bygg i Haugesund. Det nye senteret skal gi bedre sikkerhet, mer moderne fasiliteter og større kapasitet.
13 beboerrom og egen avdeling for menn
Planene omfatter 13 beboerrom med egne bad, skjermede uteområder, egen boenhet for menn og løsninger for brukere som har med seg kjæledyr. Bygget skal også ha moderne sikkerhetsløsninger og universell utforming.
Prosjektet er utviklet med særlig fokus på trygghet, beredskap og gode boforhold for både voksne og barn som trenger beskyttelse.
Byggestart i år
Prosjektet har vært gjennom en offentlig anskaffelsesprosess med forhandlinger og samspillsentreprise. Det er planlagt byggestart i løpet av 2026, mens ferdigstillelse er ventet innen utgangen av 2028.
Tidligere er prosjektet blitt nedskalert av økonomiske hensyn. Kostnadsrammen er redusert fra 178 millioner til rundt 120 millioner kroner.
Viktig regional investering
Samfunnsutviklingssjef John-Fredrik Rognsvaag i Tysvær kommune opplyser at kontrakten nå er tildelt, og at prosjektet dermed tar et viktig steg videre mot realisering.
Det nye krisesenteret skal samle regionens krisesentertilbud i ett moderne bygg og styrke hjelpen til personer som er utsatt for vold i nære relasjoner.