Lokalt
Kritikk mot politiet etter år med stillstand i overgrepsetterforskning

Tre år etter at «Kristoffer» anmeldte tolv menn for seksuelle overgrep, er fortsatt tre personer bare siktet i saken. Nå retter både forsvarere og bistandsadvokat kraftig kritikk mot politiet for lang saksbehandlingstid og manglende fremdrift.
Overgep: Tre år etter at «Kristoffer» anmeldte tolv menn for seksuelle overgrep, er fortsatt tre personer kun siktet i sakskomplekset. Nå retter både forsvarer og bistandsadvokat sterk kritikk mot politiets lange saksbehandlingstid.
Ifølge NRK starter det i dag en ny rettssak mot en mann som er tiltalt for overgrep mot «Kristoffer». Det er den niende saken som behandles i retten. Åtte menn er tidligere dømt, mens tre fortsatt venter på en avgjørelse fra politiet.
Advokat Ole Joakim Devold representerer en mann i 20-årene som ble anmeldt våren 2023. Han sier klienten ble pågrepet og avhørt i oktober 2024, men at det siden har vært lite fremdrift i saken.
Mannen er siktet for brudd på straffelovens paragraf 302, seksuell omgang med barn mellom 14 og 16 år. Ifølge siktelsen skal forholdet ha skjedd i 2021 eller 2022. Forsvareren opplyser at klienten nekter straffskyld og sier han aldri hadde sett personen politiet viste bilder av under avhør.
Bistandsadvokat Sigurd Klomsæt mener både fornærmede og siktede er blitt belastet av den lange ventetiden.
– Det er i strid med menneskerettighetene. Både for siktede og fornærmede, sier Klomsæt til NRK.
Politiet erkjenner at saken har tatt lang tid. Politiadvokat Emma Moore sier til NRK at de gjenværende sakene fortsatt etterforskes, blant annet gjennom gjennomgang av digitale beslag.
– Det er beklagelig at denne saken har hatt dårlig fremdrift og at den fortsatt ikke er ferdig etterforsket, sier Moore.
Hun opplyser samtidig at politiet tar sikte på å ferdigstille etterforskningen i løpet av våren eller sommeren, og at en påtaleavgjørelse kan komme kort tid etterpå.
