NTB
Politiet har ikke oversikt over overfallsvoldtekter
Det mangler statistikk over overfallsvoldtekter hos Politidirektoratet, Kripos, Politihøgskolen og en rekke politidistrikter. Det mangler statistikk over overfallsvoldtekter hos Politidirektoratet, Kripos, Politihøgskolen og en rekke politidistrikter.

Det mangler statistikk over overfallsvoldtekter hos Politidirektoratet, Kripos, Politihøgskolen og en rekke politidistrikter.
Innenriks: Det viser en gjennomgang som VG har gjort.
Kripos svarer at statistikken ikke er systematisert.
– Slik statistikk vil kreve en manuell gjennomgang av hver enkelt voldtektsanmeldelse, sier kommunikasjonsrådgiver Jonas Fabritius Christoffersen.
Kripos hadde tidligere ansvar for egne voldtektsrapporter, men denne funksjonen ble lagt ned i 2019.
– Voldtektsseksjonen ble avviklet som følge av en omprioritering, med større fokus på overgrep mot barn, sier han.
Politidirektoratet bekrefter at det ikke finnes en oversikt over overfallsvoldtekter i straffesaksregisteret.
– Det finnes ikke tilstrekkelig strukturert informasjon i straffesaksregisteret til å skille mellom lovbrudd begått i det offentlige rom og andre steder, sier seksjonssjef Liv Aasberg Corneliussen.
Heller ikke Oslo eller Øst politidistrikt har en oversikt over overfallsvoldtekter.
Torsdag ble en mann siktet for voldtektsforsøk i Lillestrøm. En kvinne har status som fornærmet. Hun har fortalt at hun var på joggetur da en fremmed mann tok kontakt og prøvde å få kontroll på henne.
Mannen nekter straffskyld. Han erkjenner å ha møtt kvinnen, men hevder at han ville låne penger, opplyser mannens forsvarer Ingeborg Narud til VG.
Politiet skal i løpet av fredag avgjøre hvorvidt de skal begjære mannen varetektsfengslet.
(©NTB)
