Menu
Illustrasjon fra Varsom.no

Gult varsel for skogbrannfare

Meteorologisk institutt har sendt ut gult farevarsel for skogbrannfare på Haugalandet søndag.

Av Egil M Solberg | 25.01.2026 09:43:07

Skogbrannfare: Det er meldt lokal gress- og lyngbrannfare i snøfrie områder, ifølge Meteorologisk institutt.

Varslet gjelder fra søndag klokken 09.00 og fram til det kommer nedbør av betydning. Vegetasjonen er tørr nok til at den lett kan antennes, og store områder kan bli berørt dersom brann oppstår.

Myndighetene ber publikum vise stor forsiktighet og unngå bruk av åpen ild. Det anbefales å følge lokale instrukser og holde seg oppdatert på videre utvikling.

Faregraden er satt til gult nivå, som innebærer moderat risiko, men forholdene kan endre seg raskt dersom været forblir tørt.

Meteorologisk institutt følger situasjonen og vil oppdatere varselet ved behov.

Flere branner

Brannvesenet rykket ut til flere gress- og lyngbranner i Tysvær lørdag kveld og natt til søndag.

Det brant to steder på samme veistrekning i Skjold, og senere oppsto det brann ved Kallevikvegen i Førresfjorden.

Like før klokken fem brant det rundt 150 meter med lyng og gress i retning høyspentmaster. Brannmannskap fikk raskt kontroll og slukket brannen i tide.

Politiet har ingen mistanke om påsatt brann. Årsaken kan være fakler i nærheten av postkasser som har tatt fyr.

Brannvesenet oppfordrer publikum til å unngå bruk av åpen ild på grunn av tørt vær og vind.

Flere nyheter: