Menu
Anne Lise Ådnøy går i april av som biskop i Stavanger. Stavanger bispedømmeråd fikk inn 61 ulike navn da de inviterte offentligheten til å spille inn navn på bispekandidater. Bildet er fra da Ådnøy ble innsatt som biskop i 2019. Foto: Carina Johansen / NTB

Avskjedsgudstjeneste i Haugesund når biskopen går av

Når Anne Lise Ådnøy går av som biskop i Stavanger til våren, blir det avskjedsgudstjeneste i Haugesund helgen etter påske.

Av NTB | 02.01.2026 03:54:31

Religion og livssyn: Anne Lise Ådnøy avslutter sin tid som biskop i Stavanger bispedømme i april, etter sju år i embetet. I den forbindelse holdes det avskjedsgudstjeneste i Haugesund helgen etter påske, før en tilsvarende gudstjeneste finner sted i Stavanger domkirke 19. april.

Det ble 11. desember kjent at Ådnøy, som er 68 år, går av som biskop. I arbeidet med å finne hennes etterfølger inviterte Stavanger bispedømmeråd offentligheten til å foreslå kandidater.

Da fristen gikk ut, var det kommet inn 61 forslag til ny biskop, ifølge Den norske kirke. Navnelisten skal offentliggjøres fredag 2. januar, noe også Dagen og Vårt Land har omtalt.

Stavanger bispedømmeråd skal innen 8. mars nominere inntil fem kandidater. Hvem som blir ny biskop, blir kjent 22. mai.

(©NTB)

Flere nyheter:

Live
Neste
Spilles
Forrige